MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Starosta o relacjach z rządem (11.04.2019)

Logo Business IInsider Polska

O bardzo trudnych relacjach samorządów z władzą centralną mówi w wywiadzie red. Marcina Kaczmarczyka dla Business Insider Polska nagrodzony podczas V Europejskiego Forum Samorządów w Krakowie Jan Grabkowski, starosta poznański. Nagrodę przyznano na podstawie II Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Marcin Kaczmarczyk: Co takiego robią władze powiatu poznańskiego, że odebrał Pan nagrodę dla najlepszego powiatu podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie?
Jan Grabkowski, starosta poznański: Wydawałoby się, że nic wielkiego. Staramy się po prostu dobrze zarządzać pieniędzmi publicznymi. Słuchać i być jak najbliżej naszych mieszkańców.

Ale to nie jest przecież łatwe.
Prawie 20 lat jestem starostą, a wcześniej byłem wicestarostą. To pozwala mi patrzeć na naszą pracę w samorządzie z pewnym dystansem, wynikającym ze sporego doświadczenia. Przeżyłem w końcu kilka rządów i ministrów finansów. W relacjach z nimi nigdy nie było łatwo – z rządem, mówiąc kolokwialnie, boksujemy się o wiele spraw co najmniej od końca lat 90. Ale to, co teraz się dzieje, można podsumować jednym słowem – katastrofa.

Aż tak?
Jesteśmy między innymi obarczani licznymi zadaniami, na które rząd daje zdecydowanie za mało pieniędzy. Przykładem jest sytuacja w służbie zdrowia. Chroniczne niedofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia powoduje, że pogarsza się kondycja szpitali, którymi zarządzają samorządy. Nasz szpital powiatowy, zamieniony już połowie minionej dekady w spółkę z o.o., a potem akcyjną, w latach 2016 i 2017 wypracowywał zyski. Za ubiegły rok przewidujemy stratę, a nie chcę myśleć o tym, co czeka nas 2019 roku. Niestety, podobna sytuacja jest w całym kraju.

Może jednak służba zdrowia jest wyjątkiem?
Nie. Państwo powinno również w wystarczającym stopniu finansować oświatę. W końcu to rząd ją kontroluje, wybierając na przykład własnych kuratorów. Tymczasem w powiecie poznańskim subwencja na edukację wynosi 47 mln zł. Na same wynagrodzenia pracowników oświatowych wydajemy 51 milionów złotych. Natomiast drugie 50 milionów inwestujemy w nasze szkoły.

Ale istnieje przecież choćby Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Powinniście o tym wszystkim z rządem porozmawiać i poszukać optymalnych rozwiązań.
Jedną z największych różnic pomiędzy aktualną ekipą rządzącą a jej poprzednikami jest to, że teraz dialog jest o wiele trudniejszy. W przeszłości chciano z nami rozmawiać, teraz bardzo niechętnie. Często z samorządami nie konsultuje się bardzo wielu decyzji. To między innymi dlatego, że ustawy są przyjmowane w formie inicjatywy poselskiej. A jeśli dochodzi już do konsultacji, akceptowane są rozwiązania bez uwzględnienia naszego stanowiska. Jest mi niezmiernie przykro, że dzisiaj samorządy i samorządowcy są traktowani najgorzej od początku transformacji ustrojowej. Zabijane jest teraz to, co budowaliśmy z wielkimi sukcesami przez minione lata.

Business Insider Polska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 kwietnia 2019