MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Starosta zaprasza na bezpłatne szczepienia (09.11.2018)

gazeta internetowa e-luboń

Trwa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci z Powiatu Poznańskiego. Program obejmuje dzieci urodzone w latach 2010-2016, mające na dzień wykonania szczepienia ukończone 24 m.ż. Tegoroczna edycja to wielka szansa także dla dzieci starszych, w wieku szkolnym na ochronę przed bakteriami wywołującymi takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Program w całości finansowany jest z budżetu Powiatu Poznańskiego. Władze zadbały o to, aby szczepionym zagwarantować jak najlepszą z dostępnych na rynku ochronę, dlatego też w ramach szczepienia dzieci otrzymują szczepionkę skoniugowaną 13-walentną o obecnie najszerszym pokryciu. Program realizowany będzie tylko do 21 grudnia 2018 r. (lub do wyczerpania zapasów). Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczepienia można wykonać w kilkunastu placówkach medycznych na terenie Powiatu Poznańskiego. Realizatorem i koordynatorem programu jest Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Edictum”. Szczegółowe informacje nt. akcji można uzyskać pod numerem telefonu (61) 847 04 54 lub osobiście w siedzibie EDICTUM przy ul. Mickiewicza 31, I piętro, pok. 120.

Akcja zorganizowana przez Powiat Poznański to ogromne wsparcie dla rodziców, którym domowy budżet nie zawsze pozwala na samodzielne opłacenie szczepienia. Szacunkowy koszt jednej dawki to ok. 300 zł, dlatego lekarze zachęcają do skorzystania z tej bezpłatnej możliwości jaką dają Władze Powiatu Poznańskiego.

Pneumokoki to jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu zarówno dzieci, jak i osób starszych, dorosłych. Stanowią one najczęstszą przyczynę bakteryjnego zakażenia układu oddechowego, które przebiega w formie ostrego zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok bądź przewlekłego zapalenia oskrzeli. Najgroźniejszą konsekwencją zakażenia jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) objawiająca się ciężkim zapaleniem płuc z bakteriemią, sepsą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Następstwem IChP może by zarówno zapalenie stawów, wsierdzia lub otrzewnej, jak i niewydolność wielonarządowa (zaburzenia oddychania i krążenia), która w aż 15-25% przypadków niestety prowadzi do śmierci. U wielu chorych stwierdza się również powikłania neurologiczne (wodogłowie, zaburzenia słuchu, padaczka, niedowłady nerwów czaszkowych, niedowłady/porażenia spastyczne). Wcześniejsze zaszczepienie przeciwko pneumokokom daje możliwość wyeliminowania najbardziej zjadliwych bakterii, skutecznie zmniejszając liczbę zachorowań i jednocześnie redukując liczbę powikłań i zgonów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że zakażenia pneumokokowe są jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności na świecie. W wyniku chorób pneumokokowych co roku umiera od 700 tysięcy do 1 miliona dzieci na świecie. Pneumokokowe zakażenia inwazyjne poza wysokim odsetkiem śmiertelności charakteryzują się występowaniem poważnych powikłań. Zostały one, obok malarii, uznane przez WHO za najwyższy priorytet w grupie chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia – zaznacza prof. dr hab. n. med. Hanna Krauss, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Nosicielami pneumokoków jest cały gatunek ludzki, ale atakują przeważnie dzieci i/ lub osoby starsze. Pneumokoki umiejscowione są na błonach śluzowych gardła i nosa, przenoszą się drogą kropelkową – wystarczy zatem kichnięcie lub kaszel, a bakteria może zaatakować kolejne osoby, atakują szczególnie wtedy gdy mamy obniżoną odporność np. po infekcji wirusowej, często grypowej.

Nosicielstwo pneumokoków nie jest przeciwwskazaniem do szczepień. Wręcz przeciwnie, szczepionka skoniugowana jest jedynym sposobem mogącym zwalczyć nosicielstwo serotypów zawartych w szczepionce. Jednak głównym celem szczepień jest ochrona przed ciężkimi zakażeniami pneumokokowymi – mówi prof. dr hab. n. med. Hanna Krauss, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim dzieci w wieku od 2 do 8 lat, które na co dzień przebywają w większych skupiskach w żłobku, przedszkolu, a także w szkołach. Szacuje się, że w Polsce małymi nosicielami tej bakterii jest od 80 do 98% dzieci, samo nosicielstwo jednak nie gwarantuje zachorowania, może natomiast przyczynić się do dalszego infekowania kolejnych osób. Warto zauważyć, że to właśnie pneumokoki stanowią jedną z głównych przyczyn umieralności wśród najmłodszych, dlatego zapewnienie dziecku odpowiedniej ochrony zawczasu może uchronić je przed zakażeniem.

Poza szczepieniami, nie ma innej skutecznej i swoistej metody profilaktyki zakażeń pneumokokowych. W krajach, w których wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom, znacznie spadła liczba najcięższych postaci choroby pneumokokowej oraz zmniejszyła się zapadalność na zapalenie płuc i ostre zapalenie ucha – dodaje prof. dr hab. n. med. Hanna Krauss, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

e-lubon.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 listopada 2018