MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Stop urazom i wypadkom

24 listopada w Starostwie Powiatowym przy ul. Słowackiego 8 odbyła się konferencja pt. „Stop urazom i wypadkom wśród seniorów”. Jej organizatorem było Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”. Konferencja była finansowana z budżetu Starostwa Powiatowego w Poznaniu, a jej celem było rozpowszechnienie wiedzy i umiejętności w zakresie, zapobiegania urazom i wypadkom wśród osób starszych, a także kwestiom następstw urazów – leczenia i rehabilitacji.

Udział w konferencji więzło wielu specjalistów zawodowo zajmujących się wspieraniem osób starszych, w tym lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, pracownicy socjalni, opiekunowie osób starszych, rodziny seniorów oraz same osoby starsze zainteresowane zaproponowaną tematyką. Pełna sala uczestników z całego powiatu potwierdziła, że problem jest dla nich istotny.

Upadki osób powyżej 65 roku życia, stanowią poważny problem geriatryczny, społeczny i ekonomiczny, stanowią one obciążenie zarówno dla seniorów jak i ich opiekunów. Ocenia się, że w ciągu roku około 30% osób po 60 roku życia i aż 40% osób po 80 roku życia, mieszkających we własnych domach doświadcza upadku. Wśród osób przebywających w szpitalach bądź domach opieki częstotliwość jest jeszcze wyższa.

Szacuje się, że upadki i urazy z nimi związane stanowią szóstą przyczynę śmiertelności wśród osób w wieku podeszłym. Częściej niż w innych grupach wiekowych przyczyniają się do niepełnosprawności, która uzależnia od opieki osób trzecich oraz instytucjonalizacji opieki.

W konferencji wzięli udział specjaliści, którzy przybliżyli wiele istotnych problemów takich jak przyczyny upadków zarówno wynikających ze stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, jak i niedostosowania warunków mieszkaniowych do potrzeb osób starszych. Wśród poruszanych tematów znalazł się zespół poupadkowy, o którym powiedziała prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska–Tobis. O interakcjach lekowych i wpływie wielolekowości na upadki opowiedziała dr n. med. Agnieszka Neuman–Podczaska.

Rehabilitant, dr n. med. Adrianna Borowicz zwróciła uwagę na rolę rehabilitacji w profilaktyce upadków oraz o możliwościach wynikających z zastosowania testu “Timed Up and Go” u osób zagrożonych upadkami. Dietetyk Marta Lewandowicz zwróciła z kolei uwagę na rolę diety w profilaktyce upadków u osób starszych. Nie zabrakło także spojrzenia psychologa na sprawę upadków. Beata Kaczmarek opowiedziała o tym jak zaburzenia otępienne u osób starszych wpływają na zwiększoną ilość upadków osób starszych.

Patronem merytorycznym konferencji była Komenda Miejska Policji w Poznaniu, st. sierż. Marta Mróz zwróciła uwagę na przyczyny wypadków z udziałem osób w podeszłym wieku. Poruszyła także temat oszustw oraz kradzieży na które są narażone osoby starsze. Udział w konferencji był bezpłatny. Uczestnicy otrzymali pakiet materiałów, w tym publikację „Stop urazom i wypadkom wśród seniorów”, która zawierała artykuły napisane przez prelegentów konferencji i została rozszerzona o poradnik praktyczny „Jak postępować w razie upadku”. Na szeregu fotografii ukazano w nim m.in. jak wstać po upadku, gdy nie ma możliwości oparcia, z oparciem o mebel, czy wykorzystaniem krzesła.

Autor: Anna Majchrzycka

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 listopada 2017