MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Straż ma defibrylatory

strażacy z przekazanymi defibrylatorami

Funkcjonariusze Straży Gminnej w Czerwonaku otrzymali dwa automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). – Są to w pełni zautomatyzowane urządzenia najnowszej generacji służące do wspomagania reanimacji osób, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Defibrylatory zostały zakupione ze środków gminy Czerwonak. Przy ich zastosowaniu możliwe jest udzielenie pomocy zarówno osobie dorosłej, jak i dziecku. Zastosowana technologia zapewnia wyświetlanie w czasie rzeczywistym informacji dotyczących prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, co umożliwia jego wykorzystanie zarówno przez wykwalifikowanych ratowników medycznych, jak i przez osoby nie dysponujące doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy – czytamy na stronie Straży Gminnej w Czerwonaku.

– Pomysł wyposażenia strażników w takie urządzenia narodził się na bazie doświadczeń zebranych w trakcie codziennych służb i podejmowanych w ich trakcie interwencji, z których wiele dotyczyło właśnie przypadków nagłego pogorszenia stanu zdrowia u ludzi w różnym wieku, w zróżnicowanych okolicznościach i w różnych miejscach. Wcześniej strażnicy otrzymali na wyposażenia torbę ratowniczą R1, umożliwiającą skuteczne udzielenie pierwszej pomocy osobom, które uległy urazom, odniosły rany lub inne obrażenia, wymagające natychmiastowego zaopatrzenia. Każdy strażnik, w ramach tzw. szkolenia podstawowego, odbywa 20-godzinny kurs udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia z tego zakresu kontynuowane są następnie w jednostkach straży, a strażnicy powiadający kwalifikacje ratownika w rozumieniu Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym także nie należą do rzadkości – informuje strona.

Często, to właśnie strażnicy jako pierwsi docierają na miejsca wypadków lub innych zdarzeń, w których poszkodowani są ludzie i o ile posiadane przez nas wyposażenie służące do zaopatrywania urazów i prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej jest na naprawdę wysokim poziomie, o tyle brakowało nam urządzenia łączącego funkcję diagnostyczną z ratowniczą w obszarze związanym z ratowaniem osób u których wystąpiły zaburzenia krążenia. Otrzymane defibrylatory dokonują dokładnej analizy stanu osoby poszkodowanej i nawet w przypadku, gdy zastosowanie wyładowania elektrycznego nie jest konieczne monitorują na bieżąco podstawowe parametry życiowe. Możliwości przekazania takich informacji istotna jest także dla dyspozytorów Pogotowia Ratunkowego, z którymi współpracują obecni na miejscu zdarzenia strażnicy – można przeczytać na stronie Straży Gminnej w Czerwonaku.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 listopada 2019