MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Stulatka po rozbudowie

widok z lotu ptaka na dobudowane skrzydło szkoły w Murowanej Goślinie

Choć ma sto lat, jest dziś bardzo nowoczesna. A wszystko dzięki przeprowadzonej modernizacji i dobudowie nowego skrzydła. Powiat poznański zyskał kolejną placówkę edukacyjną na miarę XXI wieku. To właśnie tutaj młodzież w klasie hotelarskiej uczy się w specjalnym pokoju treningowym jak… profesjonalnie pościelić łóżko. Dzięki certyfikatowi Stowarzyszenia Kucharzy Polskich odbywa też praktyki w najlepszych restauracjach w kraju i za granicą. Ale nie tylko.

W szkole w Murowanej Goślinie, która jest częścią Zespołu Szkół w Bolechowie, uczniowie w nowoczesnych warunkach kształcą się m.in. w zawodach: kucharz, informatyk, mechatronik, hotelarz czy lakiernik samochodowy oraz logistyk.  – Od 20 lat stawiamy w powiecie na oświatę. Dzięki temu dziś nasze placówki oferują najwyższą jakość kształcenia. Młodzież ma do wyboru bardzo duży wachlarz kierunków nauki – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

–Dzięki podniesieniu poziomu nauczania i inwestowaniu w szkoły, zmieniliśmy sposób myślenia o kształceniu branżowym. Dziś podnosi ono wartość wielu zawodów, a nasi absolwenci bez kompleksów stają się obywatelami Europy i świata – dodaje. Dzięki rozbudowie placówki uczniowie zyskali nowoczesną salę gimnastyczną i dodatkowe cztery sale dydaktyczne (dwie pracownie językowe oraz dwie komputerowe); pracownię gastronomiczną wraz z pomieszczeniami technicznymi i salą bankietową.

Natomiast w istniejącym, stuletnim budynku, po generalnym remoncie do dyspozycji młodzieży i kadry pedagogicznej oddanych zostało sześć sal dydaktycznych, toalety, pomieszczenia biurowe oraz pracownia hotelarska z recepcją i treningowym pokojem hotelowym, w którym będą uczyć się między innymi profesjonalnego ścielenia łóżek. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Zakończenie tej inwestycji ma dla naszej społeczności nie tylko wartość materialną. To także wartość edukacyjna, emocjonalna i wizerunkowa, a tych nie da się przeliczyć na żadne pieniądze – Beata Strama, dyrektor Zespołu Szkół w Bolechowie,nie ukrywała swego wzruszenia podczas uroczystego otwarcia szkoły po modernizacji.

Inwestycja kosztowała blisko 16 mln zł, z czego 4 mln pochodzą z funduszy unijnych, pozyskanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, 1 mln zł otrzymano z Ministerstwa Sportu i Turystyki, natomiast pozostałe środki dołożył powiat poznański. W Murowanej Goślinie młodzież kształci się w Technikum (technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa) oraz Szkole Branżowej I Stopnia, w której poza klasami rzemieślniczymi (fryzjer lakiernik), jest także klasa patronacka firmy Solaris Bus &Coach S.A. (monter mechatronik).

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 listopada 2019