MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Gminy

Swarzędz

Władze:
Burmistrz Miasta i Gminy
Marian Szkudlarek

Adres:
Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu
ul. Rynek 1
62-020 Swarzędz
tel. 61 6512 202
umig@swarzedz.pl

www.swarzedz.pl
bip.swarzedz.eu/

Gmina Swarzędz z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Swarzędzu:

Zalasewo szkołaNa przestrzeni ostatnich 30. lat edukacja i oświata od zawsze były w Swarzędzu na pierwszym miejscu. Dążąc do permanentnego rozwoju bazy i infrastruktury szkolnej i okołoszkolnej, regularnie modernizowano szkoły i budowano nowe. Szkoła podstawowa w Zalasewie została otwarta 3 września 2015 roku. To piękny, nowoczesny budynek, posiadający 28 w pełni wyposażonych sal lekcyjnych, pełnowymiarową halę sportową, w której regularnie odbywają się wydarzenia sportowe ogólnopolskiej i międzynarodowej rangi, ściankę wspinaczkową, a także imponującą salą amfiteatralną z widownią na 300 miejsc.

Krótko o gminie…
Gmina Swarzędz graniczy z Poznaniem od strony wschodniej. Mimo wielowiekowej historii, jak i administracyjnej odrębności, dynamiczny rozwój Swarzędza i Poznania sprawia, że Swarzędz z naturalnych względów staje się częścią metropolii poznańskiej. Dobrze rozwinięte połączenia komunikacyjne z Poznaniem oraz z resztą kraju są niewątpliwym atutem Swarzędza. Oprócz dojazdu dojazdu samochodem, połączenie z centrum Poznania w ciągu kilkunastu minut zapewnia komunikacja miejska oraz kolej. Przebiegają tędy ważnie szlaki komunikacyjne – drogi krajowe nr 92 (połączenie z autostradą A2) oraz nr 5 (Poznań – Gniezno), a także szlak kolejowy Berlin – Poznań – Warszawa, co korzystnie wpływa na rozwój Swarzędza. Miasto zajmuje powierzchnię 8,24 km2, a cała gmina z 20 wsiami sołeckimi 101,24 km2.

Pierwsza wzmianka o Swarzędzu w źródłach pisanych pojawiła się w roku 1366. Od drugiej połowy XIV wieku Swarzędz był dobrze rozwiniętą osadą wiejską leżącą na szlaku z Poznania na Mazowsze. Na przełomie XVI i XVII wieku wieś Swarzędz przeszła w ręce wojewody kaliskiego Zygmunta Grudzińskiego, który w 1638 roku ulokował na jej gruntach miasto pod nazwą Grzymałów (od herbu rodowego Grzymała). Początkowo miasto, z przeważającą ludnością pochodzenia niemieckiego żydowskiego, funkcjonowało obok wsi Swarzędz, jednakże z biegiem czasu wieś i miasto złączyły się w jeden organizm miejski zachowując historyczną nazwę Swarzędz. Przez stulecia zmieniał się udział ludności polskiej, niemieckiej i żydowskiej.

Od początku istnienia miasta rozwijało się tu rzemiosło. W XVII wieku powstał cech wspólny kupców i rzemieślników. Miasto było wówczas jednym z ważniejszych ośrodków włókienniczych w Wielkopolsce. Koniec XIX wieku to okres największego rozkwitu swarzędzkiego stolarstwa. Wtedy to powstawały dziesiątki nowych warsztatów. W 1934 roku odbyły się pierwsze Swarzędzkie Targi Meblowe, natomiast od 1936 roku do dnia dzisiejszego Swarzędzki Cech Stolarzy wystawia meble we własnym pawilonie przy ulicy Wrzesińskiej. W okresie powojennym, aż do lat 90-tych XX w. Swarzędz był jednym z największych ośrodków meblarskich w Polsce, ze znanymi zakładami Swarzędzkich Fabryk Mebli.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014