MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Swarzędz ma swoje muzeum

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki jest już otwarte! – Cieszę się, że takie placówki powstają, bo to świadczy o tym, że ludzie chcą wiedzieć skąd pochodzą. Chcą pamiętać o tych, co tutaj wcześniej mieszkali, pracowali i tworzyli – mówił podczas uroczystego otwarcia muzeum starosta poznański Jan Grabkowski.

– Swarzędz ma 380 lat. To miasto zawsze słynęło z tolerancji i dbało o kulturę. Pomysł powołania do życia muzeum ziemi swarzędzkiej, bo tak to Centrum nazywamy, narodził się kilka lat temu. Był on odpowiedzią na potrzebę stworzenia miejsca prezentującego historię i różnorodność kulturalną Swarzędza – dodał Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

Projekt został w połowie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, część pieniędzy pochodziła też z budżetu obywatelskiego. Muzeum mieści się w dawnym budynku remizy strażackiej, przy ul. Bramkowej. – To Centrum powstało dzięki mieszkańcom i dla mieszkańców. To oni przecież przynosili nam swoje cenne pamiątki – mówiła Julia Dymitrowska-Koch, kierownik placówki.

Co takiego znajdziemy w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki? Sporo jest tam eksponatów dotyczących stolarstwa, co nie powinno dziwić, bo miasto niemal od zawsze kojarzone jest z produkcją mebli. Do dyspozycji zwiedzających pozostaje zatem Strefa Stolarza. W jej części multimedialnej przy stanowisku leap motion można zbudować wirtualny mebel oraz poznać nazwy oglądanych narzędzi stolarskich.

Druga część to historyczna ekspozycja prezentująca fragment autentycznego warsztatu z początku XX wieku, katalogi wystawowe z targów meblowych, szyldy swarzędzkich rzemieślników czy dyplomy mistrzowskie. Warto przy tym wspomnieć, że nowo otwarte Centrum wkrótce stanie się częścią Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który swoją premierę będzie miał już w najbliższym czasie.

Dużą atrakcją jest makieta, na której zwiedzający może podświetlić ważniejsze punkty Swarzędza i odszukać swój dom. Interaktywna mapa z kolei pozwoli porównać miasto sprzed lat ze stanem obecnym. Zasiadając za to w fotelu kina Rusałka, które pamiętają starsi swarzędzanie, udamy się na nocną przejażdżkę wokół Ratusza z początku XX w.

Natomiast gdy otworzymy okiennice Wirtualnych Okien, dowiemy się, jak mieszkańcy spędzali wolny czas na przestrzeni ostatnich stu lat. Ze strefy Wielokulturowości można z kolei wysłać elektroniczną pocztówkę prezentującą nas samych jako pierwszych mieszkańców miasta z XVII w.

Ponieważ Centrum znajduje się w starej strażnicy, nie mogło zabraknąć akcentu nawiązującego do historii budynku. Na wejściu wita nas animowany strażak zjeżdżający po poręczy. Dalej zwiedzający mają okazję wcielić się w jego postać i ugasić wirtualny pożar szalejący w wieży. Na tych, którzy przywykli do tradycyjnej formy muzeum, czekają gabloty z bogatymi zbiorami i postery opowiadające o historii miasta.

W Wirtualnych Książkach natomiast przeczytamy o ważnych postaciach regionu, Powstaniu Wielkopolskim, II wojnie światowej oraz historii swarzędzkiego harcerstwa. Spacer po Centrum umilą wielkoformatowe archiwalne pocztówki i zdjęcia na ścianach. – Liczymy, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wszystkich serdecznie zapraszamy – kończy Julia Dymitrowska-Koch.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 września 2018