MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Edukacja

Świadomie wybrać szkołę

Zbliża się czas, kiedy gimnazjaliści podejmują decyzję o wyborze szkoły, która ukierunkuje ich dalszą ścieżkę edukacyjną i dorosłe życie zawodowe. Dlatego ważne jest, aby wybór szkoły był jak najbardziej świadomy.

– Szkoły Powiatu Poznańskiego od lat dbają o rzetelne wykształcenie swoich uczniów. Stawiamy na umiejętności podparte wiedzą teoretyczną.  Szkoły, których organem prowadzącym jest powiat poznański to nie tylko licea, ale także szkoły kształcące zawodowo: branżowe i technika. Wyposażamy poszczególne pracownie, aby uczeń opuszczający mury szkolne, posiadał wszystkie kompetencje potrzebne na stanowisku pracy. Wybór dobrej, naszej szkoły zawodowej, nie zamyka przyszłego rozwoju młodego człowieka. Może stać się początkiem kariery, która skończy się studiami wyższymi i dużym awansem zawodowym  – mówi Jan Grabkowski starosta poznański.

Jeszcze kilka lat temu, wielkim problemem pracodawców był brak praktycznych umiejętności i przestarzała wiedza ucznia. – Dzisiaj jest to nie do pomyślenia. Pracodawca przedstawia nam swoje potrzeby w stosunku do pracownika, my dajemy możliwość nauki w tym kierunku, wynikiem czego uczniowie obsługują aktualne programy komputerowe i nowoczesne maszyny. Dzisiaj uczą specjaliści, którzy na bieżąco również sami się dokształcają, bo wiedza i technika wciąż idą do przodu. W szkołach ponadgimnazjalnych zatrudniamy nauczycieli z tytułem doktora, ponieważ zdarza się, że w danej dziedzinie wiedzy potrzebni są specjaliści najlepsi z najlepszych – uważa Jan Grabkowski.

IMG_6490

– Dofinansowujemy zajęcia pozalekcyjne, podczas których można uzyskać dodatkowe umiejętności, np. z metaloplastyki. Nie brakuje wśród uczniów beneficjentów w projektach finansowanych ze środków zewnętrznych, dzięki którym uzyskują dodatkowe kwalifikacje i certyfikaty oraz rozwijają swoja osobowość. Dzisiaj młodzież docenia wartość dobrego fachu w rękach. Zależy im na tym, aby wejść w rynek pracy jako wykwalifikowany pracownik. Chcą zdobywać świat. Są otwarci na nowe możliwości. Dlatego nie mamy problemu z frekwencją na dodatkowych zajęciach. Mimo, że zajęć do wyboru jest wiele – dodaje starosta poznański.

Po trzech latach nauki w szkołach branżowych (dawniej zawodowych), młodzież ma możliwość zdobycia zawodu. Jak podkreśla Swarzędzka Jedynka: „Jeszcze uczeń, a już pracownik”. Uczniowie trafiają do klasy patronackiej, podpisują umowy o pracę i stają się młodocianymi pracownikami firm, z którymi w dorosłym życiu mogą się związać na stałe. Przykładem takich firm jest Volkswagen Poznań lub Solaris. Jako powiat, możemy być dumni z wyników egzaminów zawodowych w naszych szkołach. Przykładem jest technik architektury krajobrazu w Zespole Szkół w Rokietnicy. W tym zawodzie szkoła otrzymała prestiżowy tytuł Szkoły mistrzów.

– Każdego roku najlepszym uczniom Rada Powiatu w Poznaniu przyznaje stypendia, a Starosta Poznański nagrody. Co roku liczba wyróżnionych zwiększa się. To dowód na to, że młodzież stara się i jest świadoma swojej wartości – mówi Monika Lis–Nożyńska, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

IMG_6303

Nie należy również zapominać o licealistach. Dla nich najważniejsze jest, aby zdobyta wiedza umożliwiła zdanie egzaminu maturalnego z jak najwyższym rezultatem. Dofinansowanie powiatu do cotygodniowych zajęć fakultatywnych dla maturzystów daje taką szansę. To możliwość powtórzenia materiału z przedmiotów maturalnych, opracowanie i analiza arkuszy egzaminacyjnych. Praktyka czyni mistrza. Dodatkowe godziny pracy z każdym przedmiotem maturalnym, skutkują lepszymi wynikami na maturze, a to przecież ich najważniejszy cel, bo to zapewni możliwość kontynuowania nauki na wymarzonych kierunkach studiów.

– Oferta dla gimnazjalistów w powiecie poznańskim jest szeroka i warto zastanowić się, jaką szkołę wybrać.  W roku szkolnym 2017/2018, oprócz zawodów, które niezmiennie cieszą się dużym powodzeniem, jak np. monter mechatronik, technik informatyk czy technik logistyk, pojawiły się nowe zawody, np. technik automatyk w Swarzędzkiej Jedynce. Licealiści, oprócz oddziałów z wybranymi rozszerzeniami, mogą wybrać klasy mundurowe w Bolechowie, Swarzędzu czy Mosinie – dodaje Monika Lis–Nożyńska.

Gimnazjaliści muszą pamiętać o terminach postępowania rekrutacyjnego, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z niezbędnymi dokumentami należy składać do 9 czerwca br. do godz.15.00. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej szkoły nastąpi 12 lipca 2017 r. o godz. 10.00. Warto więc już dziś zastanowić się, aby świadomie wybrać szkołę.

Autor: Małgorzata Roszak

IMG_6094

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 maja 2017