MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Światowy Dzień AIDS

Na dzień 1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Pomimo wielu lat walki z chorobą sytuacja epidemiologiczna nie jest korzystna. Z danych Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że od 1 stycznia 2017 r. do 15 listopada 2017 roku na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego zarejestrowano 104 nowe zakażenia HIV, w tym: 3 kobiety i 101 mężczyzn oraz 8 zachorowań na AIDS.

Jednocześnie informujemy, że Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV rozpoczyna kampanię społeczną pod hasłem „Mam czas rozmawiać”. Grupą docelową kampanii są rodziny wielopokoleniowe, osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi, których zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową może dotyczyć. Kampania trwać będzie od listopada 2017 r. do czerwca 2018 r. Nasilenie działań kampanijnych nastąpi na przełomie listopada i grudnia 2017 r. przed Światowym Dniem AIDS.

Więcej o kampanii pod adresem TUTAJ

HIV i AIDS w Polsce
Dane z Państwowego Zakładu Higieny – od początku epidemii (1985 r.)
do 31 lipca 2017 roku:
• 22 038 zakażonych ogółem,
• 3 506 zachorowań na AIDS,
• 1 374 chorych zmarło.

HIV/AIDS w województwie wielkopolskim
Dane z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu – od 1 stycznia 2017 r. do 15 października 2017 roku:
• 154 nowych zakażeń w tym:
– 7 kobiet w wieku 25-62 lata,
– 147 mężczyzn w wieku 17 – 76 lat, (wśród których 32 deklarowało orientację homoseksualną),
• 14 zachorowań na AIDS – w tym 1 kobieta,
• 5 chorych zmarło – mężczyźni w wieku 29-62 lat.

HIV/AIDS w powiecie poznańskim
Dane z Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu – od 1 stycznia 2017 r. do 15 listopada 2017 roku:
• 104 nowe zakażenia w tym:
– 3 kobiety,
– 101 mężczyzn,
• 8 zachorowań na AIDS – w tym 1 kobieta

Anonimowe i bezpłatne badania HIV

Badania w kierunku zakażenia wirusem HIV prowadzone są w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Poznaniu. Badania przeprowadzane są w sposób dyskretny i nie wymagają podawania żadnych danych personalnych. Wszyscy pracownicy Punktu Konsultacyjno–Diagnostycznego (PKD) mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich wiadomości o pacjencie, zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, ustawą o zawodzie pielęgniarki, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej i ustawą o ochronie danych osobowych.

Badanie polega na pobraniu krwi od pacjenta i skierowaniu jej do współpracującego z PKD laboratorium, w którym wykonywane są testy przesiewowe. Wyniki badań przekazywane są do doradcy – lekarza, który kontaktuje się z pacjentem i niezależnie od wyniku, zapewnia mu pełne poradnictwo okołotestowe. Wczesne wykrycie wirusa HIV pozwala na objecie kompleksową opieką medyczną i przerwanie dalszej transmisji zakażenia, a tym samym na zachowanie dobrego stanu zdrowia.

Nie żyj w niepewności. Idź się zbadać.

Akcję organizuje Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia we współpracy  z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu. Finansowana jest ona ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego  w ramach projektu “Wzmocnienie działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Wielkopolsce.”

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 listopada 2017