MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Ogłoszenia Komunikaty

Światowy Dzień Wścieklizny – monitoring przypadków

28 września obchodzony jest Światowy Dzień Wścieklizny. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu rejestruje i monitoruje przypadki styczności i narażenia na wściekliznę oraz liczbę osób, którym podano szczepienia przeciwko tej chorobie. Od 1 stycznia do połowy września bieżącego roku na terenie miasta i powiatu poznańskiego odnotowano 475 przypadków narażenia na wściekliznę, a więc kontaktu ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o zakażenie wirusem wścieklizny. W analogicznym okresie roku ubiegłego zarejestrowano 513 pokąsania.

Każdy przypadek ekspozycji rozpatrywany jest indywidualnie. W uzasadnionych przypadkach zachodzi konieczność wdrożenia profilaktyki poekspozycyjnej wścieklizny. W bieżącym roku do szczepień na skutek kontaktu ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o zakażenie wirusem wścieklizny zakwalifikowano 107 osób (23 proc. ogółu pokąsań), z 40 stanowiły dzieci i młodzież do 18 roku życia. Przyczyną zdecydowanej większości pokąsań, wymagających szczepień poekspozycyjnych, był kontakt z psem (71 proc. ogółu) lub kotem (25 proc. ogółu pokąsań). W 31 przypadkach (6 proc. ogółu pokąsań) do pokąsania doszło poza granicami kraju – zarejestrowane przypadki dotyczyły kontaktu z psem (15), małpą (8), kotem (6), lemurem i lisem

Wścieklizna jest chorobą odzwierzęcą, której można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia ochronne. Mimo, iż – jak wynika z danych Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu – zachorowania zwierząt na wściekliznę na terenie Poznania i powiatu poznańskiego występują sporadycznie, rekomenduje się zachowanie ostrożności w kontaktach ze zwierzętami, w szczególności dzikimi lub wykazującymi jakiekolwiek objawy chorobowe.

Cyryla Staszewska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 września 2024