MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Święta plonów w powiecie

Przełom sierpnia i września to czas dożynek. To czas dziękczynienia za plony, czas świętowania i radości. Nie inaczej jest w powiecie poznańskim. Dożynki powiatowo-gminne odbyły się w sobotę, 26 sierpnia w Łopuchowie i można o nich przeczytać TUTAJ. Tego samego dnia świętowali mieszkańcy gmin Suchy Las, Rokietnica, Swarzędz, Kostrzyn i Kórnik. Dzień później bawiono się w gminach Stęszew i Tarnowo Podgórne. Już we wrześniu odbyły się gminne dożynki w gminach Komorniki, Dopiewo i Pobiedziska. Zapraszamy zatem na krótki raport z tego, co się działo w powiecie…

KOMORNIKI
Tegoroczna organizacja obchodów Święta Plonów i Rolników przypadła gminie sołectwu Plewiska. Rozpoczęto je mszą dziękczynną przy ołtarzu polowym, w sąsiedztwie D.K. „Remiza”. – Dożynki są hołdem i podziękowaniem dla tych, którzy pracując, dają nam chleb, To święto, będące ukoronowaniem całorocznej pracy i rolniczego trudu, który jest solą naszego życia – mówiła witając gości, sołtys Plewisk Małgorzata Degórska. Oficjalny ceremoniał trwał, a wokół oprawę stanowiły liczne stoiska gastronomiczne, handlowe, zabawowe – dla najmłodszych, gwoździem programu rozrywkowego zaś było piękne widowisko „Żywioły”, występ Zespołu „InoRos” w stylizacji popowo- góralskiej i pokaz sztucznych ogni – można przeczytać na stronie Pobiedzisk.

1fot. komorniki.pl

KOSTRZYN
Mieszkańcy gminy Kostrzyn świętowali w Czerlejnie. Tam również imprezę rozpoczęła msza w kościele parafialnym. Stamtąd nastąpił przemarsz na plac, gdzie zaprezentowano obrzęd dożynkowy i wybrano najpiękniejszy wieniec. Na scenie wystąpili Modesta, Abbaa i Amelijush. Na koniec nie zabrakło zabawy tanecznej.

kostrzynfot. Gmina Kostrzyn facebook

KÓRNIK
W tym roku rolnicy z Gminy Kórnik świętowali Dożynki w Czmoniu, gdzie po mszy poświęcono sztandar koła pszczelarzy w Kórniku. Część obrzędową zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej. Jedną z atrakcji dożynek był konkurs wsi. Do tańca zagrały Country Zenit i zespół MIG. Tydzień wcześniej w gminie Kórnik odbyły się również dożynki parafialne w Szczodrzykowie.

kórnikfot. Bartosz Klimczuk (naszemiasto.pl)

MOSINA
Dożynki odbyły się w Rogalinku i były elementem uroczystości 770-lecia tej miejscowości, która jest obchodzona przez cały 2017 rok. Elementami dekoracji Rogalinka były zdjęcia wieloformatowe przedstawiające życie wsi w dawnych czasach. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w kościele uroczystą mszą. Popołudniowa część obchodów rozpoczęła się korowodem pojazdów i koni. Obrzęd dożynkowy przedstawił Zespół Folklorystyczny z Przygodzic. Później zabawa taneczna trwała niemal do północy.

IMG_2788fot. Czas Mosiny

POBIEDZISKA
Gmina Pobiedziska świętowała w Kociałkowej Górce. Obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Wiwaty oraz Chór Melodia. Jedną z atrakcji imprezy była parada orkiestr. Gwiazdą wieczoru był zespół Piękni i Młodzi.

21366964_1916083478418584_8015901886981739899_ofot. Pobiedziska facebook

ROKIETNICA
Dożynki gminy Rokietnica odbyły się na terenie parkowym przy Zespole Szkół im. Zamoyskich. Po uroczystej mszy w plenerze nastąpiła prezentacja wieńców.  I tam na scenie zaprezentował się zespół Chludowianie, który zaprezentował obrzęd dożynkowy. Następnie można było wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej Zespołu Parafialnego Słoneczka. Były też zawody strzeleckie i różnego rodzaju konkursy i animacje.

rokietnicafot. Rokietnica Wokół Nas facebook

SUCHY LAS
Gmina Suchy Las świętowała w Chludowie. Dożynki były jednocześnie finałem tegorocznych Spotkań z Folklorem. Uczestnicy imprezy po mszy świętej w kościele parafialnym barwnym korowodem udali się na Rynek, gdzie nastąpiła część obrzędowa, a po niej prezentacje artystyczne. W finale IV Chludowskich Spotkań z Folklorem można było zobaczyć i usłyszeć m.in. ZPiT Chludowianie oraz Kapelę Ludową Po Zagonach. Było też wiele konkursów i zabaw: wyścigi balotów, gra „Król Kazimierz”, gry i zabawy wielkopolskie, czesanie fryzur ludowych, karton z niespodziankami „Zgadnij kotku co jest w środku”, nauka tańców i przyśpiewek wielkopolskich, tańce integracyjne, konkursy tematyczne o wsi i o sąsiadach zza miedzy i wiele, wiele innych atrakcji…

suchy lasFot. Chludowianie facebook

STĘSZEW
Gmina Stęszew bawiła się w Słupii. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz korowodu dożynkowego, a następnie doszło do przekazania wieńców przez delegacje poszczególnych sołectw. Po oficjalnej części przyszedł czas na cześć artystyczną. Na scenie pojawił się kabaret Afera, Joanna Bartel, a gwiazdą wieczoru była grupa After Party. Na głównej scenie odbyła się także prezentacja Grupy Rekonstrukcyjnej Bellator Societas. Były też widowiskowe pokazy konne w wykonaniu Apolinarski Group. W uroczystościach w Słupii wziął udział m.in. wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

stęszewfot. Gmina Stęszew facebook

SWARZĘDZ
– Dożynki rozpoczął barwny korowód, który przeszedł przez boisko sportowe do ołtarza, przed którym delegaci sołectw złożyli wieńce dożynkowe. Ważnym elementem obchodów był tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. Młodzi artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych – od siewu aż do zbiorów. Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsza na scenie  zaprezentowała się Swarzędzka Orkiestra Dęta, dając piękny i bardzo energetyczny koncert. Na boisku sportowym można było usłyszeć największe przeboje światowej muzyki rozrywkowej. Następnie na scenie pojawiła się Sekcja Regionalna „Olszyna” z Ośrodka Kultury w Swarzędzu, która wykonała utwory ludowe, doskonale wpisujące się w obchody Święta Plonów. Gwiazdą wieczoru był znany zespół disco polo, After Party, który zaśpiewał swoje największe przeboje, w tym utwór „Nie daj życiu się”. Publiczność „szalała” z zachwytu, tańcząc i śpiewając razem z zespołem. Tegoroczne Dożynki Gminne zakończyła gorąca zabawa taneczna, którą poprowadził znany swarzędzkiej publiczności, DJ Ando. Wśród dodatkowych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców gminy były między innymi: stoisko LGD „Trakt Piastów”, strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Swarzędzu oraz SZPOT Miasteczko Samochodowe, które przygotowało niezwykły konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Na najmłodszych czekał dmuchany plac zabaw, trampoliny i basen z łódkami, dzięki którym można było poczuć się jak na wakacjach nad jeziorem. Dla smakoszy przygotowano poczęstunek grochówką i pysznymi plackami upieczonymi przez mieszkanki Kobylnicy oraz potrawy z grilla, lody, gofry – czytamy na stronie Gminy Swarzędz.

swarzedzfot. Marcin Paulus (UMiG Swarzędz)

TARNOWO PODGÓRNE
W Lusowie, gmina Tarnowo Podgórne, dożynki odbyły się razem z Powiatowym Przeglądem Zespołów Folklorystycznych.  Wspólnie były okazją, aby pokazać najmłodszym mieszkańcom powiatu poznańskiego kolorowy korowód, stroje ludowe, tańce, obrzędy i tradycje – polskie oraz innych narodów. W niedzielę, 27 sierpnia tuż po mszy świętej, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Modraki z Przeźmierowa poprowadził obrzęd dożynkowy. Następnie Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański oraz Tadeusz Czajka, wójt Gminy Tarnowo Podgórne otworzyli XVIII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Na scenie jeszcze raz zaprezentowali się gospodarze – dziecięcy zespół Modraki, a także Zespół Folklorystyczny Goślinianie z Murowanej Gośliny, Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie z Chludowa, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie z Kórnika oraz Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy z Lusowa. Gościł także Zespół Folklorystyczny „Marynia” z Wronek. Litwa, Węgry, Turcja Francja, Włochy (Sardynia), Bośnia i Hercegowina – folklor z tych krajów również zawitał do Lusowa. Na stoiskach poszczególnych sołectw nie brakowało smakołyków i rękodzieła. Było kolorowo, pięknie i gościnnie.

tarnowofot. Anna Jaworska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 sierpnia 2017