Święto biegaczy w Swarzędzu

Bieg 10 km Szpot Swarzędz 2023

Ponad 700 osób w Biegu Rodzinnym oraz blisko 2 tysiące uczestników biegu głównego zgromadziło się na starcie dziesiątej edycji biegu 10 km Szpot Swarzędz, który odbył się m.in. pod patronatem starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego. Na mecie najszybsi byli zawodnicy rodem z Ukrainy. Wśród mężczyzn triumfował Mykola Mevscha, a wśród kobiet Maryna Nemchenko.

Dla biegacza z Ukrainy było to już drugie zwycięstwo  z rzędu w tych zawodach. Zwycięzca uzyskał czas 30 minut 10 sekund. – Bieg był naprawdę szybki. Jego losy rozstrzygnęły się w połowie dystansu – przyznał zawodnik, który w pokonanym polu zostawił swoich rodaków Dmytro Didovodiuka i Serhiya Shevchenkę. Maryna Nemchenko na pokonanie 10 km potrzebowała natomiast 34 minut i 52 sekund a za jej plecami finiszowały Olga Ochal z Bydgoszczy i Monika Brzozowska z Czerwonaka. Szósta na mecie była Katarzyna Szkoda ze Swarzędza, która nie tak dawno uzyskała najlepszy wynik na świecie w charytatywnym biegu Wings for Life.

10 km Szpot Swarzędz, to jeden z największych biegów ulicznych na tym dystansie nie tylko w Wielkopolsce, ale również w kraju. We wszystkich dotychczasowych edycjach na starcie tej imprezy stanęło ponad 20 tysięcy biegaczek i biegaczy. Tegoroczne biegi zostały włączone do oficjalnego harmonogramu wydarzeń świętowania obchodów 385. rocznicy lokacji Miasta i Gminy Swarzędz. Oprócz wyścigu na dystansie głównym odbył się również Bieg Rodzinny Szpot Swarzędz na dystansie około 1 km. W tym przypadku nie ma jednak prowadzonego pomiaru czasu – bieg ma charakter rekreacyjnej zabawy biegowej dla dzieci i ich opiekunów. Podczas imprezy zorganizowana została również aukcja, z której pieniądze zostaną przekazane na wsparcie 10-letniej mieszkanki Kobylnicy, która walczy z nowotworem złośliwym. Imprezę wsparł powiat poznański.

Zdjęcia: Anna Skalska, Maciej Pawlik

Opublikowano: 4 czerwca 2023