MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Święto Stęszewa

27 czerwca  w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Gminy Stęszew odbyło się spotkanie inaugurujące Święto Stęszewa. W trakcie imprezy medalem „Serce, myśli, czyny” został wyróżniony m.in. Starosta Poznański, Jan Grabkowski.

– Święto Stęszewa, to święto wszystkich mieszkańców gminy, nie tylko Stęszewa. To czas refleksji, podsumowań i zabawy, a także aktywnego wypoczynku – mówił burmistrz Włodzimierz Pinczak, który tego dnia obchodził jubileusz 20-lecia sprawowania funkcji włodarza gminy. –  To czas, kiedy świętujemy 25-lecie od pierwszych wolnych wyborów. W minionym ćwierćwieczu wykonaliśmy wiele zadań inwestycyjnych, od telefonizacji, poprzez gazyfikację, kanalizację, modernizację dróg i inwestycje w oświacie. W 2004 roku gmina dysponowała 3-milionowym budżetem. To prawie 14 razy mniej niż dziś. Warto wspomnieć, że jako gmina zajęliśmy trzecie miejsce w Wielkopolsce pod względem wielkości pozyskanych dotacji z Unii Europejskiej. Niedawno rozpoczęto realizację drogi ekspresowej S5, która zwiększy atrakcyjność gospodarczą naszych terenów – dodał.

Podczas uroczystego spotkania burmistrz Pinczak wyróżnił medalami „Serce, myśli, czyny” oraz specjalnymi dyplomami osoby, które szczególnie aktywnie działają dla dobra gminy Stęszew. Wyróżnieni w tym roku medalem „Serce, myśli, czyny” nie są jej mieszkańcami, ale ludzie bardzo dla niej ważni, mający dobry wpływ na funkcjonowanie gminy Stęszew, jej rozwój oraz pozytywny wizerunek. Medale przyznano czterem osobom.

Pierwszą nagrodzoną była Dorota Lew-Pilarska, burmistrz gminy Czempiń oraz szefowa Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt. Od 10 lat współpracuje z gminą Stęszew w sprawach związanych z organizacją gospodarki odpadami, poświęcając na to swój wolny czas. To m.in. dzięki jej staraniom udało z pozytywnym skutkiem przebrnąć przez reformę gospodarki odpadami. Kolejnym laureatem został Marek Baumgart, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który z dużą przychylnością odnosi się do wniosków o dofinansowanie projektów gminy Stęszew

Medal otrzymał również Jan Grabkowski, starosta poznański, z którym drogi burmistrza Stęszewa zeszły się praktycznie już na początku tworzenia samorządu – szczególnie przed 15 laty w czasie powstawania powiatów. To z nim i tu w Stęszewie dyskutowano o  przyszłości szpitala w Puszczykowie, funkcjonowaniu w Stęszewie filii wydziału komunikacji czy o inwestycjach na drogach powiatowych. Jego pomoc okazała się szczególnie ważna w trakcie starań gminy Stęszew o pozyskanie inwestora – firmy Volkswagen.

– Rolnicza gmina Stęszew pokazała, że potrafi zawalczyć na forum międzynarodowym starając się o inwestycję Volkswagena – mówił starosta Jan Grabkowski. – Gdyby nie różnica w terenie sięgająca ośmiu metrów i ogromne koszty jego niwelacji, na pewno byśmy wygrali. Dzisiaj już są kolejni inwestorzy, którzy chcą tu inwestować.

Medalem uhonorowany został także Wojciech Jankowiak. Kolejne osoby, nagrodzone zostały dyplomami burmistrza gminy Stęszew. Są to mieszkańcy gminy, społecznicy, którzy angażując się w działania z różnych dziedzin codziennego życia, aktywizują i jednoczą mieszkańców. Byli to:  Jolanta Hűbner, Mikołaj Raczkiewicz, Piotr Szafrański i Iwona Szczeszek.  Po części oficjalnej przy urzędzie, na tzw. Stacji Turystycznej posadzono Dąb Wolności.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Lechna (Nasz Głos Poznański)

Więcej na stronie: http://naszglospoznanski.pl/dni-steszewa-rozpoczeto-przyznaniem-medali-i-dyplomow-dla-zasluzonych/

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 czerwca 2014