MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Świętowali 100-lecie PCK

Uczestnicy spotkania z okazji 100 lecia PCK

W Swarzędzu odbyła się akademia z okazji setnej rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. W jej trakcie wręczono okolicznościowe wyróżnienia i medale, a także przypomniano historię tej instytucji. A ta, przypomnijmy, rozpoczęła się 18 stycznia 1919 roku. Wpisana w jego statut działalność humanitarno-charytatywna była wówczas potrzebna natychmiast. W ciągu pierwszych miesięcy istnienia organizacja miała bowiem do czynienia z dwoma powstaniami i jedną wojną…

– Polski Czerwony Krzyż nie narodził się w próżni. Początki tej największej organizacji humanitarnej sięgają roku 1863, kiedy to na pomysł jej stworzenia wpadł szwajcarski finansista Henri Dunant – wstrząśnięty widokiem dogorywających rannych po bitwie pod Solferino, w trakcie wojny francusko-austriackiej.
Henri Dunant miał energię, a przede wszystkim środki na wcielenie swojej idei w życie. Jeszcze w tym samym roku swoje organizacje Czerwonego Krzyża miały Wirtembergia i Oldenburg, kilka miesięcy później podobne oddziały powstały w Prusach i Belgii – mówi Eugeniusz Jacek.

– Powołanie Czerwonego Krzyża przyjmowano na całym świecie z entuzjazmem, czego przykładem było podpisanie już w roku 1864 konwencji genewskiej, do dziś będącej podstawą zasad humanitarnego prowadzenia wojen: godnego traktowania rannych i jeńców. W historii Polskiego Czerwonego Krzyża kluczowy okazał się 1906 rok, kiedy w Warszawie uruchomiono pierwszy oddział Rosyjskiego Czerwonego Krzyża. Był on wprawdzie tworem zaborczym, ale stworzył bazę zarówno organizacyjną, jak i kadrową dla przyszłej, już stricte polskiej działalności – dodaje prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu .

Polski Czerwony Krzyż od początku nie mógł narzekać na brak pracy. Do 16 lutego 1919 roku trwało przecież Powstanie Wielkopolskie, a dwa dni przed jego zakończeniem wybuchła wojna polsko-bolszewicka, mająca się ciągnąć przez następne dwa lata, podobnie jak kolejne Powstania Śląskie. Przez te wszystkie lata Polski Czerwony Krzyż nauczył się pracować niezależnie od państwa, być instytucją samowystarczalną. W takiej formie istnieje do dziś, nieustannie rozszerzając działalność. W zakres jego aktywności wchodzą m.in. pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, ratownictwo medyczne, szkolenia z pierwszej pomocy, wsparcie dla uchodźców, dożywianie najuboższych, honorowe krwiodawstwo, zwalczanie uzależnień i wiele innych – mówi Eugeniusz Jacek.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 stycznia 2020