Szachowa stolica powiatu

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Szachach

W sobotę 20 lipca Skrzynki zmieniły się w powiatową stolicę szachów. Na placu animacji Dworu Skrzynki odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Szachach. Konkurs honorowym patronatem objął starosta poznański Jan Grabkowski. Zawodnicy przyjechali nie tylko z powiatu, ale z niemal całej Wielkopolski: z Konina, Wrześni, Wolsztyna, Kalisza, Kościana i Gniezna.

Pomysłodawcą turnieju jest wielkopolski szachista Bartosz Świątek. Organizacji turnieju we współpracy w Instytutem Skrzynki podjęło się Stowarzyszenie Klub Sportowy Korona Zakrzewo. Sędzią głównym turniejów był Hubert Niemier, a Damian Bartkowiak objął funkcję dyrektora turnieju. W szachowe szranki stanęło 61 juniorów, a w turnieju Open Fide udział wzięło 51 zawodniczek i zawodników. Wszyscy walczyli o puchary Starosty Poznańskiego i cenne upominki. Warto nadmienić, że całodzienne zawody odbywały się w Światowy Dzień Szachów, który właśnie wypada w dniu 20 lipca. W dniu turnieju odbyła się też promocja książki pt. „Życie jak partia szachów” autorstwa Bartosza Świątka.  Podpisywał on bardzo chętnie dedykacje i przy okazji zapraszał na wystawę swoich fotografii, gdyż w przyziemiu Dworu Skrzynki – w Galerii Skrzynki czynna jest wystawa „Skrzynki w krainie  OZ” poświęcona specyficznym, polodowcowym formacjom geologicznym, które ukształtowały krajobraz wokół Skrzynek.

Turniej rozpoczęli juniorzy, którzy walczyli w trzech grupach wiekowych: do 7, 12 i 18 lat.  Rozgrywali sześć rund systemem szwajcarskim. Na rozgrywkę w każdej rundzie mieli tylko 10 minut, a każdy zawodnik miał 3 sekundy na wykonanie ruchu. Miło było patrzeć na ogromne zaangażowanie i wielkie emocje młodych szachistów, oraz towarzyszącym im rodzicom i opiekunom. Cieszyła też tak liczna frekwencja  – widać, że w dobie gier komputerowych szachy nadal są modnym, sportowym, a zarazem intelektualnym zajęciem! Wśród najmłodszych szachistów, w grupie do lat 7 zwyciężył Kacper Stupak z Korony Zakrzewo, drugie miejsce zajął Krzysztof Hofman, a trzecie Tymoteusz Szóstka z UKS Goniec Kostrzyn. W najliczniejszej grupie juniorów do lat 12 najlepszy okazał się Igor Gogolewski z UKS Smecz Konin, drugi był Adam Górecki z LKS Chrobry Gniezno, a na najniższym stopniu podium stanął Franciszek Nowicki z poznańskiego UMKS Na Pięterku.

Zwycięzcą w kategorii do lat 18 został Michał Górecki z LKS Chrobry Gniezno, drugi był Jan Krawczyk, a trzecie miejsce zajął Antoni Góra z KTS Kalisz. Zawodnicy z kategorii Open rozgrywali turniej w podobnym systemie co juniorzy mieli jednak do rozegrania siedem rund. Po niemal trzech godzinach okazało się, że mistrzem Powiatu Poznańskiego za rok 2024 został Michał Mazurkiewicz z Korony Zakrzewo. Wicemistrzem został Jan Kabziński z klubu Na Pięterku Poznań, na trzeciej pozycji uplasował się Jarosław Nierzyński z klubu Tęcza Kościan. Tuż za podium znalazła się Małgorzata Bębnik z Poznania, która była zarazem najlepszą wśród startujących w turnieju pań. I Otwarte Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Szachach przeszły do historii. Szachowy sposób na spędzenie soboty w Dworze Skrzynki okazał się wyjątkowo udany, dlatego organizatorzy planują już kolejne spotkania. Po prostu to był „szach mat” dla innych gier!

Przygotował: Instytut Skrzynki

Opublikowano: 20 lipca 2024