MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< lip 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Szlakiem ukrytych skarbów

Książka o Owińskach

14 czerwca swoją premierę miała książka pt. „Owińska: krajobrazy, miejsca, ludzie. Szlakiem ukrytych skarbów”, autorstwa Olgi Krause-Matelskiej oraz Wojciecha Matelskiego. Z tej okazji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach zorganizowano wieczór autorski połączony z wystawą fotografii, minikoncertem a także zwiedzaniem Muzeum Tyflologicznego. Obecni na nim byli m.in. starosta poznański Jan Grabkowski oraz wójt gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak.

– Jest mi niezmiernie miło, jestem wręcz wzruszony, kiedy słyszę, że to wszystko co zrobiliśmy tutaj w ostatnich 20 latach jest bardzo ważne. Ważne nie tylko dla beneficjentów Ośrodka, czyli dzieci i młodzieży niewidomych, ale także dla społeczności lokalnej – mówi starosta. – Owińska to miejsce piękne i pod każdym względem wyjątkowe. Wiele osób doskonale pamięta jak ten obiekt wyglądał, kiedy go przejmowaliśmy. Tam gdzie dzisiaj jest przepiękny i jedyny taki na świecie Park Orientacji Przestrzennej było klepisko. Dzisiaj, wraz z całym kompleksem pocysterskim, to perła w koronie powiatu poznańskiego, z niepowtarzalnym klimatem – dodał.

– Owińska to miejscowość z bogatą historią, w której na przestrzeni wieków zawsze wiele się działo. Miała i ma ona też kilka charakterystycznych miejsc. I o tym wszystkim dowiemy się z tej wydanej właśnie książki, choć co zrozumiałe jest to historia w pigułce – stwierdził Marcin Wojtkowiak. – Co ważne, ta publikacja nawiązuje również do teraźniejszości. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim tym mieszkańcom Owińsk i okolic, którzy zaangażowali się w tworzenie tej książki, udostępnili swoje materiały, podzielili się wspomnieniami i opowiedzieli tylko im znane historie. Bez nich ta książka na pewno nie byłaby tak pełna – dodał.

Zdjęcia: Maciej Pawlik

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 czerwca 2022