Relacje
Tak wiele nas łączy…

Międzynarodowy projekt „Learn Share Care – United Across Borders” zawitał do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. – To była piękna lekcja uważności i szacunku. Cieszy mnie, że nasz Ośrodek stał się przestrzenią otwartego dialogu, integracji i budowania mostów między młodymi ludźmi z różnych zakątków Europy – mówił Bartłomiej Maternicki, dyrektor placówki prowadzonej przez powiat poznański. – Ten projekt tylko potwierdza, że choć pochodzimy z różnych miejsc, to tak naprawdę jesteśmy tacy sami i wiele nas łączy. Potrafimy się też świetnie wspólnie bawić, budując przy tym odpowiednie relacje społeczne – dodała Elżbieta Nawrocka, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.
W spotkaniu, oprócz młodzieży z Poznania, Owińsk i okolic, wzięła udział młodzież z niemieckiego Bad Oldesloe oraz gruzińskiego Rustavi. To finaliści projektu realizowanego w ramach konkursu „Młodzież lokalnie! Genialnie!”, organizowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Celem przedsięwzięcia, w którym do zdobycia jest nagroda finansowa wartości 10 tysięcy euro, jest zaangażowanie młodzieży w działania wolontariackie w środowisku lokalnym, zwłaszcza we współpracy z uczniami szkół specjalnych i seniorami. – Spotkanie w Owińskach obfitowało w warsztaty międzypokoleniowe i integracyjne. Uczestniczyły w nich także panie z poznańskiego Klubu Seniora „Druga Młodość” – mówi Magdalena Antoniewicz, prezes Polskiej Akademii Rozwoju.
– Młodzież miała okazję poznać realia życia osób z dysfunkcją wzroku oraz porozmawiać o tym, z jakimi wyzwaniami mierzą się takie osoby w życiu codziennym. Nie zabrakło także warsztatów kulinarnych oraz zajęć w jedynym w Polsce Muzeum Tyflologicznym, zakończonych nauką pisma Braille’a. Uczestnicy projektu mieli również okazję szyć poduszki w ramach akcji „Serce od Serca”, które są przeznaczone dla kobiet po mastektomii – dodaje. Kolejne spotkania w ramach projektu „Learn Share Care – United Across Borders” odbędą się w Niemczech i Gruzji. – Już teraz możemy jednak powiedzieć, że młodzież z różnych krajów, mimo różnic językowych i kulturowych, potrafi działać razem, dzielić się wiedzą i empatią, tworząc wspólne dobro – podsumowała Magdalena Antoniewicz.