MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

“Talent Roku” za teledysk

Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie zdobył główną nagrodę w piątej edycji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – Mieszkańców Powiatu Poznańskiego pod nazwą „Zlot Talentów”. Finał tej imprezy odbył się w 15 września w Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Uczestnicy placówki w Puszczykowie nagrodę „Talent Roku” otrzymali za swój teledysk do piosenki „Poza logiką”, którą śpiewa Mrozu.

– Ten teledysk został naprawdę bardzo dobrze zrobiony. Wykonał go terapeuta z naszej placówki i wystąpili w nim dwaj nasi „aktorzy”. Teraz wypadałoby, żeby pracę naszych podopiecznych zobaczył sam Mrozu. Jestem niemal pewny, że ten teledysk przypadłby mu do gustu – mówi Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej. Jednym z dwóch aktorów występującym w nagrodzonym główną nagrodą teledysku jest Adam Potocki.

23Laureaci nagrody “Talent Roku”

– Kręciliśmy go przez dwa dni. W sumie było to dziesięć godzin pracy. Zabawa była fajna. Wiedzieliśmy, że dobrze nam to wszystko wyszło i po cichu liczyliśmy na pierwsze miejsce. No i wygraliśmy! Bardzo się z tego powodu cieszymy – powiedział Adam Potocki, który otrzymał też drugą nagrodę w kategorii piosenka za wykonanie utworu Andrzeja Zauchy „Linoskoczek”. Lepsza od niego okazała się tylko Paulina Przebitowska, która brawurowo zaśpiewała piosenkę Celine Dion.

Nagrody rozdano zresztą w wielu kategoriach. – Chcemy nagradzać najlepszych w jak największej liczbie dziedzin. A nie skłamię jeśli powiem, że niektóre prace czy wykonania przerastają nasze oczekiwania. Najlepsze prace malarskie i fotograficzne prezentujemy później w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Osoba, która wygra w kategorii piosenka jest zapraszana na różne nasze uroczystości, by mogła zaprezentować swoje umiejętności – mówi wicestarosta Tomasz Łubiński.

W Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji pojawili się także m.in. członkowie zarządu Powiatu w Poznaniu, Zygmunt Jeżewski oraz Piotr Zalewski. – Na terenie powiatu poznańskiego zamieszkuje 350 tysięcy osób, z czego 43 tysiące to osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. To 12 procent pośród wszystkich mieszkańców powiatu. Wśród tych osób nie brak wybitnych jednostek. Wyjątkowo utalentowanych, zasługujących na podziw i społeczne uznanie – twierdzi Zygmunt Jeżewski.

Pierwsza edycja „Zlotu Talentów” odbyła się w 2013 roku. Organizatorem tego wydarzenia od samego początku jest Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” prowadząca Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Powiat Poznański wspiera finansowo to zadanie w ramach otwartego konkursu ofert. – Jesteśmy przekonani, co do celowości tej inicjatywy. Naszą ambicją jest, aby każda kolejna edycja przeglądu wnosiła coś nowego. Stawiamy wysoko poprzeczkę co do oczekiwań artystycznych właśnie po to, aby pokazać całemu społeczeństwu, jak wybitne uzdolnienia posiadają ludzie z niepełnosprawnością – dodaje Zygmunt Jeżewski.

I z roku na rok poziom imprezy rośnie. – Jurorzy i inne osoby oceniające prace podkreślali, że poziom tegorocznej, piątej edycji jest znacznie wyższy od ubiegłorocznej. Prace i występy są coraz bardziej profesjonalne. Dotyczy to przede wszystkim takich kategorii jak teatr i teledysk. Tutaj ten skok jakościowy jest najbardziej widoczny – twierdzi Jerzy Pelowski. – Tym razem do przeglądu zgłosiło się ok. 220 osób. Mniej więcej tyle samo uczestniczyło w poprzednich edycjach – dodaje.

Kto może wziąć udział w konkursie? – Osoby niepełnosprawne zamieszkujące na terenie powiatu poznańskiego niezależnie od wieku. Zgłoszenia przyjmowaliśmy już od marca. Uczestnicy mogli się do nas zgłaszać indywidualnie. Mogły też to za nich zrobić różnego rodzaju placówki i organizacje – zdradza Jerzy Pelowski. Uczestnicy tegorocznego „Zlotu Talentów” mogli się wykazać przysyłając tekst literacki, teledysk, prezentację wokalną, prezentację teatralną, fotografię, pracę malarską lub formę przestrzenną.

Talent Roku: Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie za teledysk do piosenki „Poza granicami” Mrozu
Piosenka: Paulina Przebitowska
Teatr: Warsztaty Terapii Zajęciowej „Promyk” w Konarzewie i Otuszu
Fotografia: Mariola Mazurek, Mariola Kubiak w temacie „Moje magiczne miejsce”, Milena Prusakiewicz, Kamila Gibka w temacie „Piękno lasu”
Teledysk: Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie za „Poza logiką” Mrozu
Tekst literacki: Patryk Łaskarzewski w temacie „Moja pasja”, Irena Georgiew w temacie „Dzień, który zmienił moje życie”
Praca malarska, forma przestrzenna: Jarosław Balicki – „Świat w kolorach tęczy”, Adam Wojciechowski – „podwodny świat”, Piotr Koterba, Andrzej Wróblewski, Katarzyna Napierała – „Mój przyjaciel robot”, Przemysław Mikołajczak „Art Eko”

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 września 2017