Relacje
Talent Roku za teledysk
Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie otrzymał nagrodę Talent Roku w ósmej edycji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Zlot Talentów”. Reprezentantów tej placówki doceniono za teledysk do piosenki „Ramię w Ramię”, oryginalnie wykonywanej przez Kayah oraz Viki Gabor. Nagroda została przyznana, jak czytamy w uzasadnieniu, „za twórcze połączenie obrazu i muzyki, a także sugestywną grę całego zespołu oraz niezwykłą aktualność”. Teledysk można obejrzeć TUTAJ.
Tegoroczna edycja „Zlotu Talentów” odbyła się w zmienionej formule. – Zmiany wymusiła na nas aktualna sytuacja związana z sytuacją w kraju i rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Finał imprezy pierwotnie zaplanowaliśmy na 23 października w Mosinie, ale nie było żadnych szans, aby tak dużą imprezę zorganizować. Z tego też względu nasz konkurs tym razem miał swój finał w wersji online. Wszystkie nagrody już trafiły do placówek i wyróżnionych osób. Wkrótce dostępny będzie też film podsumowujący tegoroczny konkurs – mówi Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, organizator imprezy.
Tak jak w poprzednich latach uczestnicy przeglądu mogli przedstawiać swoje prace w kilku dziedzinach sztuki: plastycznej, fotograficznej, filmowej, muzycznej czy też teatralnej. – Prac było naprawdę dużo. Zgłosili je reprezentanci wszystkich placówek wspieranych przez powiat poznańskich. Ale nie tylko – dodaje Jerzy Pelowski. Wszystkie nadesłane prace oceniało profesjonalne jury. Jak zwykle największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy plastyczne. Tym razem ich uczestnicy musieli się zmagać z takimi tematami jak „Kraina jutra”, Kwiatowy kolaż”, „Mój idol”, „Gigantyczna stonoga” oraz „Podniebny kwiat”.
Rywalizacja była spora, bo prac nadesłano ponad 130. I tak w poszczególnych kategoriach najwyżej oceniono dzieła Macieja Goździaka z WTZ w Drzązgowie, Justyny Wojdyły z WTZ w Swarzędzu, Andrzeja Wróblewskiego z WTZ w Drzązgowie, Joanny Kowalskiej i Kamila Magdziarka z DPM w Puszczykowie oraz Katarzyny Błoniewskiej z tej samej placówki. Ta ostatnia to zresztą jedna z najczęściej wyróżnianych osób w powiatowym przeglądzie. Sporym zainteresowaniem cieszył się również konkurs fotograficzny. W kategorii „Świat nocą” pierwszą nagrodę otrzymał Dawid Koberski z SOSW w Mosinie, a w grupie „Pocztówka z wakacji” najwyżej oceniono zdjęcie Grzegorza Niełacnego z WTZ w Pobiedziskach.
Z grona wokalistów wyróżniono z Jarosława Trepto. Reprezentant WTZ w Owińskach śpiewał piosenkę pt. „Siódmy rok” Andrzeja Zauchy. W kategorii mała forma teatralna trzy równorzędne nagrody przyznano SOSW im. J. Korczaka w Mosinie za przedstawienie „Król Maciuś I”, Zakładowi Opiekuńczo-Leczniczemu i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach za „Igraszki z diabłem” oraz WTZ w Murowanej Goślinie za „Królewnę na ziarnku grochu”. Wysoki poziom artystyczny prezentowały też teledyski nadesłane przez poszczególne placówki. – Po raz pierwszy w nadesłanych utworach znalazło się wiele odniesień do otaczającej nas rzeczywistości. Co ważne, zawartych w przemyślanej i świetnie zrealizowanej formie. Poczynając od ciekawych scenariuszy po grę aktorską – ocenia Marek Pruchniewski, jeden z jurorów.
Pierwsze miejsce w tej grupie otrzymał wspomniany już Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie za teledysk do piosenki „Ramię w Ramię”. Drugie nagrody ex aequo przyznano ŚDS Gościnni w Kórniku za pracę „Dom” oraz WTZ „Roktar” w Tarnowie Podgórnym za „Przyjdzie czas”. Obie placówki wyróżniono „za opowiedzenie w krótkiej formie poruszających historii i świetne aktorstwo”. – Poziom całej tegorocznej edycji był wysoki, co to tylko potwierdza, że w gronie osób z niepełnosprawnościami nie brakuje ludzi utalentowanych – uważa Jerzy Pelowski.
Oprócz wspomnianego filmu, podsumowaniem tegorocznej edycji „Zlotu Talentów” jest także specjalny kalendarz oraz zestaw widokówek, gdzie znalazły się najciekawsze prace plastyczne. – Wszyscy uczestnicy konkursu te pamiątki już otrzymali – zapewnia Jerzy Pelowski. Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego, a organizatorem zadania pozostaje Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”.