MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Talenty – na zlot

Rozmowa z Zygmuntem Jeżewskim, członkiem Zarządu Powiatu w Poznaniu na temat Powiatowego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Zlot Talentów” 

Skąd pomysł na organizację Powiatowego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Zlot Talentów” i co jest najważniejszym celem tej inicjatywy?
Na terenie powiatu poznańskiego zamieszkuje 350 tysięcy osób, z czego 43 tysiące to osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności bądź Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To 12% pośród wszystkich mieszkańców powiatu. W tej 12% grupie 7,5% stanowią dzieci do 16 roku życia. Powiat Poznański jako samorząd inicjuje i włącza się we wszystkie działania, które służą poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami, umożliwiają im aktywność zawodową i społeczną rehabilitację. Niepełnosprawni mają potrzeby, troski i problemy, ale też przejawiają określone predyspozycje i uzdolnienia w różnych dziedzinach. Moje wieloletnie doświadczenie w pracy w obszarze rehabilitacji pokazuje, że wśród osób z ograniczeniami sprawności nie brak wybitnych jednostek – wyjątkowo utalentowanych, zasługujących na podziw i społeczne uznanie. Pierwsza edycja „Zlotu Talentów” odbyła się w 2013 roku. Organizatorem tego wydarzenia od samego początku jest Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” prowadząca Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Powiat Poznański wspiera finansowo to zadanie w ramach otwartego konkursu ofert. Najważniejszym celem przeglądu jest po pierwsze – umożliwienie osobom z różnymi niepełnosprawnościami prezentacji uzdolnień twórczych, po drugie – pokazanie lokalnym społecznościom, że niepełnosprawni nie są w niczym gorsi od zdrowych, w pełni angażują się w powierzone role, podchodzą do nich ambitnie i odpowiedzialnie, a osiągane sukcesy utwierdzają ich w przekonaniu, że warto podejmować kolejne wyzwania.

W tym roku odbędzie się piąta edycja „Zlotu Talentów”. Dlaczego warto wziąć w niej udział?
Uczestnictwo w „Zlocie Talentów” daje możliwość prezentacji umiejętności w kategoriach jak muzyka, literatura, film, teatr, malarstwo, forma przestrzenna. W tegorocznej edycji dodatkową kategorią, prócz wymienionych, jest fotografia. W poprzednich edycjach pojawiał się w pracach wątek fotografii, stąd organizatorzy, w porozumieniu z terapeutami, postanowili wdrożyć tę kategorię. Przegląd stwarza szansę pokazania tego, co jest na co dzień realizowane podczas zajęć w placówkach terapeutycznych. Na przeglądzie niepełnosprawni mogą poznać innych ludzi, porozmawiać, wspólnie spędzić czas. Udział w wydarzeniu dowartościowuje, podnosi samoocenę. Na laureatów czekać będą nagrody rzeczowe. Jury wyłoni zwycięzców w każdej kategorii, a prócz tego pośród wszystkich uczestników przeglądu wyłoniony zostanie „Talent roku”, który otrzyma indywidualną nagrodę. Laureaci będą mogli wziąć udział w kilkudniowych warsztatach doskonalących prowadzonych przez specjalistów różnych dziedzin. Koszt uczestnictwa w warsztatach pokrywa Powiat Poznański. Po zakończeniu każdej edycji przeglądu prace uczestników są eksponowane w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego. Budzą duże zainteresowanie osób na co dzień nie związanych z problematyką rehabilitacji, co nas niezmiernie cieszy. Do udziału w tegorocznej edycji „Zlotu Talentów” zachęcamy uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy zrzeszonych w organizacjach pozarządowych działających na terenie powiatu poznańskiego, jak również indywidualnych mieszkańców powiatu z niepełnosprawnością, którzy nie należą do żadnej organizacji pozarządowej. Szczególnie zależy nam na uaktywnieniu tej ostatniej grupy, bo jak dotąd niewiele osób indywidualnych się zgłasza, a naprawdę warto.

kar jeż
Jakie są doświadczenia Powiatu Poznańskiego po 4 latach realizacji tego przedsięwzięcia?
Udało nam się zaktywizować różne środowiska, które wcześniej nie były zainteresowane możliwością prezentacji własnych dokonań twórczych czy to na scenie, czy przez malarstwo. Te grupy pojawiały się na przeglądzie w roli obserwatorów. Po pewnym czasie zorientowały się, że mają w otoczeniu osoby, które są uzdolnione artystycznie i mogłyby się zaprezentować. Na terenie powiatu poznańskiego każdego roku odbywa się wiele cyklicznych imprez kulturalnych, ale „Zlot Talentów” jest tą sztandarową, jedną z największych. Osoby z niepełnosprawnościami przygotowują się do niej cały rok. Finał przeglądu jest dla nich dniem szczególnym. To napięcie, trema, wysoka motywacja, oczekiwanie na wyniki i wreszcie satysfakcja z odniesionych sukcesów. Z każdym rokiem wzrasta liczba uczestników „Zlotu Talentów” i jakość prezentacji jest coraz lepsza. Naszą ambicją jest, aby każda edycja przeglądu wnosiła coś nowego. Stawiamy wysoko poprzeczkę co do oczekiwań artystycznych właśnie po to, aby pokazać całemu społeczeństwu, jak wybitne uzdolnienia posiadają ludzie z niepełnosprawnością. Do dziś pamiętam wypowiedź profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który o pracy plastycznej jednego z uczestników „Zlotu Talentów” powiedział, że gdyby był to jego student, otrzymałby wyróżnienie za tę pracę.

Czy „Zlot Talentów” jest wydarzeniem otwartym? Każdy może przyjść i obejrzeć prezentacje?
Jest wydarzeniem otwartym, odbywa się w hali Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w budynku dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. W sąsiedztwie centrum rekreacyjno-sportowego usytuowana jest szkoła, więc na „Zlocie Talentów” często gości młodzież. Udział w wydarzeniu (zarówno czynny jak i bierny) jest bezpłatny. Przyjść może każdy, kto chce poznać środowisko osób z niepełnosprawnością, a przede wszystkim uzdolnienia, jakie posiadają niepełnosprawni w różnych dziedzinach sztuki. Jesteśmy przekonani, co do celowości tej inicjatywy. Laureaci „Zlotu Talentów” są zapraszani do prezentacji podczas innych wydarzeń kulturalnych, nie związanych z tematyką niepełnosprawności, gdzie mają okazję pokazać swój talent różnym grupom społecznym. To przyczynia się do budowania podmiotowego statusu osoby z niepełnosprawnością w społeczeństwie.

Rozmawiała Karolina Kasprzak (Filantrop Naszych Czasów)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 kwietnia 2017