Rok Bogusławskiego
Tam się urodził Ojciec Teatru
W 2017 roku przypada 260. rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego. Mało kto wie, że Ojciec Polskiego Teatru urodził się w miejscowości Glinno w powiecie poznańskim, niedaleko Suchego Lasu. W tej chwili to wyludniona wieś, po wojnie włączona w obszar poligonu w Biedrusku. 23 lipca 2008 w dniu rocznicy śmierci Wojciecha Bogusławskiego odbyło się symboliczne przeniesienie jego grobu z Cmentarza Powązkowskiego do Glinna.
Tego dnia została też wkopana urna z ziemią pobraną z miejsca dotychczasowego pochówku oraz ustawiony kamień – pomnik symbolizujący grób z napisem: “Ziemia z Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie miejsca pochowania Wojciecha Bogusławskiego władze gminy Suchy Las 2008”. Stoi on w miejscu, gdzie ten wybitny pisarz, aktor i reżyser spędził swoje dzieciństwo. Niestety, z rodzinnego dworku Bogusławskich niewiele zostało, pozostały jedynie ślady fundamentów.
Turyści mogą jednak przyjechać obejrzeć pomnik. Nie jest to wprawdzie takie proste, ponieważ znajduje się on na terenie poligonu i nie zawsze jest możliwość, aby tam dojechać. Czasami można też natknąć się na tabliczkę z napisem „Ostre strzelanie”. Warto więc uważać. W weekendy i święta ćwiczeń wojskowych zazwyczaj jednak nie ma i wtedy do Glinna można dotrzeć, choćby szlakami rowerowymi. Nie tak dawno odbyła się zresztą XXI edycja Rajdu im. Wojciecha Bogusławskiego.
Przypomnijmy, że Rada Powiatu w Poznaniu z okazji 260. rocznicy urodzin Wojciecha Bogusławskiego postanowiła uczcić pamięć tego wybitnego Polaka, Wielkopolanina i ogłosiła rok 2017 jego imieniem. Przypomnijmy, że Wojciech Bogusławski założył w Warszawie pierwszą polską szkołę dramatyczną i napisał podręcznik gry aktorskiej. Sam występował na scenie, ale też był dyrektorem Teatru Narodowego. Założył również teatr w Kaliszu. Poza tym był propagatorem ideologii oświecenia, wolnomularzem, teoretykiem i historykiem teatru.
Wojciech Bogusławski za swoją wybitną działalność jako aktor, śpiewak, reżyser, autor i tłumacz teatralny, nauczyciel, dyrektor Teatru Narodowego został doceniony przez polskie społeczeństwo. Po upadku Rzeczpospolitej w 1795 roku zyskał miano Ojca Teatru Narodowego. Jego współcześni, jak i późniejsze pokolenia, doceniały jego postawę patriotyczną i propagowanie repertuaru polskiego na wielu scenach we wszystkich trzech zaborach. Praktycznie każdy jego występ stawał się manifestacją narodową.