MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Tatarowe szaleństwo

grafika tatar

Tatar, a właściwie befsztyk tatarski, to niewątpliwie król karnawałowych przysmaków. Ten tradycyjny przygotowywany jest ze świeżego, surowego, drobno siekanego mięsa wołowego – z polędwicy lub ligawy. Najlepiej, gdy każdy biesiadnik sam na swoim talerzu wymiesza składniki, które tatarowi nadają wyjątkowego smaku: pieprz, sól, musztardę francuską, drobno siekaną cebulkę, pikle i marynowane grzybki. Gładkość zapewni świeże, surowe żółtko jaja kurzego lub przepiórczego.

W Polsce często spożywany jest w parze z kieliszeczkiem dobrej czystej wódki. Czasem przegryzany jest ze świeżym, chrupiącym pieczywem. Tatar jest znany na całym świecie i co ciekawe, to nie w Wielkopolsce, a we Francji spożywa się go w towarzystwie… duszonych ziemniaków! Nie tylko wołowina jest głównym składnikiem tatarów, które goszczą w naszych domach, czy na restauracyjnych stolikach: dużą popularnością cieszą się tatary rybne, wegetariańskie, a nawet wegańskie.

Przepisy na nie znaleźć można na stronie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, a receptury te pochodzą z historycznych książek kucharskich, ale także spod pióra szefów kuchni z Wielkopolski, którzy brali udział w dwóch edycjach konkursu kulinarnego „Smak tatara” organizowanego przez Instytut Skrzynki.

Źródło: Instytut Skrzynki

grafika tatar

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 1 lutego 2024