Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Teatr w każdej wiosce
Już po raz piętnasty grupy teatralne skupione w realizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury Sezam w Tarnowie Podgórnym projekcie „Teatr w każdej wiosce” przedstawią swoje premiery. Jubileuszowy finał zatytułowany jest „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” i odbędzie się w Centrum Kultury Przeźmierowo 22 i 23 kwietnia. Spektakle prezentowane będą od godz. 10. Wstęp wolny.
– W projekcie “Teatr w każdej wiosce” bierze udział ponad setka dzieci w dziesięciu grupach. Każda z nich działa w innej miejscowości gminy Tarnowo Podgórne. Młodzi aktorzy oprócz cotygodniowych zajęć uczestniczą w warsztatach, wyjazdach do teatrów i tradycyjnych spotkaniach wigilijnych i zaduszkowych. Ale to kwietniowy weekend jest ich najważniejszym świętem i podsumowaniem całorocznej pracy – informuje GOK Sezam.
– Refleksja nad Przeszłością, Teraźniejszością i Przyszłością to filozoficzne pytanie o to „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Nie jest łatwo na nie odpowiedzieć. Trzeba zadać sobie trud szukania własnego rodowodu, korzeni kulturowych, obyczajowych, społecznych; trzeba z ciekawością i krytycyzmem przyglądać się światu współczesnemu; trzeba w końcu wyciągać wnioski, prognozować. Dzieci umieją to robić; po swojemu, może naiwnie, ale prawdziwie i z zaangażowaniem” – czytamy w programie wydarzenia.
Wszystkie spektakle opatrzone są opieką artystyczną koordynatorów (Jolanta Tepper i Grażyna Smolibocka). Za scenografię i kostiumy odpowiada Maria Magdalena Wawrzyńczyk, za muzykę Jarek Krawczyk, a za choreografię Beata Bąblińska. Poniżej program tegorocznego finału:
Sobota, 22 kwietnia godz. 10
Grupa Teatralna z Lusówka „Ratuj się, kto moż(rz)e!”, scenariusz i reżyseria Katarzyna Ksenicz
Do stu tysięcy beczek z prochem! Czy ktoś widział starą łajbę z czternastoma piratkami i bosmanem na pokładzie? W jaki sposób zakończy się wyprawa po skarb? Jakie dziwy z przyszłości zostaną odkryte na dnie oceanu? Hej Szczury Lądowe, przybywajcie poznać odpowiedzi na pytania! Poczujcie zew przygody, morską bryzę i zaprzyjaźnijcie się z Wilkami Morskimi z Lusówka!
Grupa Teatralna z Kokoszczyna „Samotni pośród ludzi”, scenariusz i reżyseria Maciej Woźniak
Młodzież, która buntuje się, poszukuje siebie, często nie jest rozumiana przez najbliższych, którzy nie mają dla niej czasu. Wsparcie może znaleźć w przyjaciołach. Co się stanie, kiedy ich zabraknie? Kiedy pojawią się nowe, kuszące doznania? Ciuchy, gadżety, używki. Co zrobić, kiedy miłość rani, gdy nie wierzymy w siebie? Jak wołać o pomoc? Samookaleczenie?… Może warto zwolnić i posłuchać tych, którzy są obok nas?
Grupa Teatralna z Ceradza Kościelnego „Kosmologos”, scenariusz i reżyseria Anna Kasperek – Kandulska
Ludzie żyją spokojnie na Ziemi, kosmici na swoich planetach i… Nikt nikogo nie krzywdzi. A co się dzieje, gdy dochodzi do nagłego, niespodziewanego spotkania? Kto i dla kogo okaże się „kosmitą”? Czy wszystko skończy się dobrze? A może dwa światy staną się sobie bliższe?
Grupa Teatralna z Lusowa „Bajka Kołowrotka” Maria Schejbal, reżyseria Agnieszka Wróblewska
To podobno wina kołowrotka, że Królewna śpi od stu lat. Czy na pewno? Minuta minęła, Królewna zasnęła, chrapią dworzanie, nic się nie stanie, przez wiele lat. Czas się wciąż trudzi, by nikt się nie zbudził. Królewna śni, marzy i szlocha; czy znajdzie się Królewicz, który ją pokocha? Podróże kształcą, przysłowie to zaprasza w drogę, więc śmiało Królewno. Spełniaj marzenia, szukaj, przeżywaj. Ruszaj w nieznane, lecz pamiętaj, nigdy nie wiadomo, co się stanie…
Grupa Teatralna z Rumianka „Niedźwiadek Najadek”, scenariusz i reżyseria Julia Talaga
Jedna łapka, druga łapka… Oto jest Niedźwiadek! Najadek, który nie uznaje przyjętych umów i postępuje zgodnie z przyzwyczajeniami rodu, sięgającego pradziada Kubusia Puchatka. Jednak, aby panowała powszechna zgoda, niezbędna jest odmiana. Na szczęście w pobliżu mieszka plemię pomocnych Indian z Sędziwym Orłem na czele oraz Szamanka, znająca się na magii. Bzyczący problem w powietrzu się unosi… Wielka Zmiana nadchodzi – o miejsce się nie prosi.
Niedziela, 23 kwietnia godz. 10
Grupa Teatralna z Sadów “Skąd, dokąd”, scenariusz i reżyseria Igor Fijałkowski
Uparta wnuczka Zosia kłóci się z babcią i ucieka na strych; tam dzięki magicznemu zegarowi przenosi się w czasie do miejsc, gdzie można dogadać się bez słów, używając jedynie swoich emocji.Ukazując różne strony wieży Babel, zadajemy pytanie, jak zmienił się świat i jaką młodzi ludzie będą chcieli iść drogą, żeby ocalić najważniejsze, co mamy – człowieczeństwo.
Grupa Teatralna z Tarnowa Podgórnego „Bleee…” Malina Prześluga, reżyseria Anna Dziecioł
Paź królowej jest przekonany, że nie można wierzyć w coś, czego nie ma, służyć komuś, kogo nigdy się nie widziało. Za swoje przekonania zostaje skazany na Pętlę. Pętla okazuje się miejscem, w którym, z konieczności lub wyboru, żyje zgraja wyrzutków, czyli owadów, w tym zagadkowe i budzące odrazę Bleee. Motyl, szukając dla wszystkich ratunku, namawia owady, aby przestały myśleć o Królowej i zaczęły robić to, o czym zawsze marzyły. Co z tego wyniknie i kim tak naprawdę jest Bleee?
Grupa Teatralna z Sierosławia “Konkurs niespodzianka”, Izabela Degórska, reżyseria Joanna Witczak
Oblicze świata współczesnego kreują media; to one mamią młodych i dorosłych wygranymi, sławą dzięki udziałowi w różnej maści konkursach. Nasz spektakl jest polemiczną dyskusją z tą propozycją; przestrogą, że trzeba być uważnym, nie ulegać blichtrowi świata, nie sprzedawać swoich emocji.
Grupa Teatralna z Batorowa „Co się stało z Katarzyną?”, scenariusz i reżyseria Michał Kokorzycki
Dzieci się bawią, malarz szuka natchnienia, a panna młoda, która przed chwilą była Kopciuszkiem, szykuje się do weselnego balu. Życie jak w cudownym śnie. Jednak baśń się kończy, a szara codzienność zaczyna. Jak odnajdzie się w niej Katarzyna?
Grupa Teatralna z Przeźmierowa „Pozytywka, czyli opowieść o czasie” wg Nijole Indriunaite „Pozytywka”, reżyseria Katarzyna Grajewska
„Mamo! Tato! Porozmawiajcie ze mną…” – prosi Dziecko.Ciągły pośpiech, strach, że nie zdążymy, spóźnimy się, przegramy z czasem nie pozwalają nam się zatrzymać, by po prostu pobyć z najbliższymi osobami. Czas pogania nas na ulicy, w pracy, w szkole, w domu… Czy tak być musi?Dźwięk starej pozytywki zatrzyma nas na chwilę, przeniesie w przeszłość. Może tam odnajdziemy odpowiedź? Zapraszamy do obejrzenia historii Dziewczynki, która chce dowiedzieć się, co się stało, że mama i tato nie mają czasu dla siebie nawzajem i dla niej.
Wszystkie informacje ze strony GOK Sezam