MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Teatr w każdej wiosce

„Świat i my” to tytuł jubileuszowej edycji projektu artystyczno-edukacyjnego Teatr w Każdej Wiosce. Po raz dwudziesty dzieci i młodzież spotykały się w świetlicach wiejskich i w domach kultury, by przygotować spektakle, które zaprezentowane zostaną podczas finału, w dniach 1-3 kwietnia. – Teatr W Każdej Wiosce to projekt wyjątkowy, wręcz unikatowy w skali całego kraju. Dzięki niemu w trzynastu miejscowościach na terenie gminy Tarnowo Podgórne działa zespół teatralny. Pierwszy finał odbył się w 2003 roku i był zwieńczeniem sezonu 2002/2003. Od tamtej pory w projekcie wzięło udział ponad dwa tysiące dzieci – informują organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury Sezam w Tarnowie Podgórnym.

Na cotygodniowych próbach, pod okiem fachowych instruktorów, spotykają się młodzi adepci sztuki, którzy nie tylko poznają techniki artystyczne, ale również uczą się obycia na scenie, interpretacji utworów i różnych rodzajów widowisk. Co roku imprezie towarzyszy temat przewodni sezonu, dzięki któremu dzieci i młodzież pod kierunkiem ich opiekunów, niczym filozofowie, mierzą się z ważnymi pytaniami: jak?, dlaczego?, po co?, gdzie?, skąd?, kiedy? Mają one na celu podtrzymywać dziecięcą ciekawość świata, pomagać w jego zrozumieniu, porządkowaniu rzeczywistości, a nawet w oswajaniu egzystencjalnego lęku.

Tak więc, o zagadce życia, tajemnicy świata dzieci mówią po swojemu; może i naiwnie, ale z pasją. Poruszane przez grupy tematy dotyczą często tego, z czym spotkają się na co dzień, ich trosk i radości. Nie brakuje również miejsca dla wyrażenia ekspresji nie tylko postaci scenicznych, ale również dających wyraz indywidualności uczestników. Są więc emocje pełnych zaangażowania młodych aktorów, którzy mają swoją wierną publikę. Projekt zrzesza bowiem grono fanów, przede wszystkich rodziny i przyjaciół uczestników. Dzięki temu dorośli mogą zaangażować się w działania „okołoteatralne” takie jak np. pomoc techniczna czy scenograficzna.

Projekt ma charakter artystyczno-edukacyjny. Co najważniejsze, od początku założono, że żaden z zespołów nie będzie nagradzany, a formuła finałowych występów będzie miała charakter prezentacyjny, a nie konkursowy. Chodzi bowiem o dobrą zabawę, przełamywanie nieśmiałości i dodanie uczestnikom wiary we własne siły. Obecnie koordynatorem projektu jest Grażyna Smolibocka, za kostiumy i scenografię odpowiada Maria Magdalena Wawrzyńczyk, za muzykę do spektakli Jarosław Krawczyk oraz Paweł Rogoża, za choreografię Beata Bąblińska, a za opiekę wokalną odpowiedzialna jest Adrianna Mańczak-Rogoża.

Szczegółowy program tegorocznych występów TUTAJ.

Źródło: Gminny Ośrodek Kultury Sezam w Tarnowie Podgórnym

spektaklfot. Damian Nowicki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 marca 2022