MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

To będzie super szpital!

…”dobrze ten schował, kto schował w pamięci” – rzekł Dante Alighieri, dlatego, by ludzką pamięć wspomóc, zarówno tu obecnych, jak i pokoleń, które przyjdą po nas, uczestnicy dzisiejszej uroczystości podają do wiadomości, że 15 maja 2018 roku nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku operacyjnego Szpitala w Puszczykowie im. prof. S. T. Dąbrowskiego”.

Tak rozpoczyna się tekst aktu erekcyjnego, który uroczyście w obecności wielu gości z całej Wielkopolski podpisała prezes Szpitala Ewa Wieja oraz starosta poznański Jan Grabkowski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, to jesienią przyszłego roku blok przyjmie pierwszych pacjentów, a długo oczekiwana i niezwykle potrzebna inwestycja, warta ponad 21 milionów złotych, zacznie służyć nie tylko mieszkańcom powiatu poznańskiego, ale i całego regionu.

Zanim nastąpiło uroczyste podpisanie i poświęcenie aktu erekcyjnego prezes Ewa Wieja w swym wystąpieniu podkreśliła jak bardzo ważna i przełomowa jest ta budowa. I to zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników szpitala. – Spośród piętnastu oddziałów funkcjonujących w szpitalu połowa to oddziały zabiegowe, tak wiec połowa z pośród 20 tysięcy pacjentów leczonych rocznie w Puszczykowie skorzysta z nowego bloku. Z dumą obserwuję postępy prac budowlanych, bo wiem jak bardzo ta inwestycja jest nam potrzebna. Blok operacyjny jest sercem każdego szpitala. Nasze obecne „serce”, jak na ponad 40-letni organ, wymaga już kuracji. Nowe sale operacyjne, z pewnością ułatwią przeprowadzanie unikatowych zabiegów, są również gwarancją bezpieczeństwa epidemiologicznego – mówiła podczas uroczystości prezes szpitala.

Przypomnijmy, że we wznoszonym budynku znajdzie się pięć supernowoczesnych sal operacyjnych oraz centralna sterylizatornia. Blok operacyjny został zaprojektowany z uwzględnieniem najnowszych standardów wymaganych dla tego typu obiektów. Nowe stoły operacyjne, nowa aparatura do znieczulania i oświetlenie sprawią, że inwestycja – jeśli chodzi o warunki pracy i opieki nad pacjentem – przeniesie nas daleko w XXI wiek.

– To zakończenie długiego etapu w życiu szpitala, który zaczął się w lutym 2004 roku, od ratowania budżetu, spłacania długów, potem inwestowania oraz modernizacji infrastruktury i sprzętu. Dopiero potem rozpoczęły się duże inwestycje, w tym m.in. w termomodernizację. Nowy blok operacyjny postawi nas na rynku usług medycznych w zupełnie innym miejscu. Otworzy nowe możliwości funkcjonowania. Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. A przypomnę, że przed nami dalsze inwestycje i rozwój, także kadry. Mamy w powiecie plany inwestycji medycznych na wiele lat i na wiele milionów – podsumował Jan Grabkowski, dziękując jednocześnie wszystkim osobom zaangażowanym w budowę tego supernowoczesnego obiektu.

Specjalną tubę, w której oprócz aktu erekcyjnego znalazła się elektroniczna kapsuła czasu czyli pendrive z informacjami na temat szpitala i budowy bloku operacyjnego poświęcił biskup senior Archidiecezji Poznańskiej Zdzisław Fortuniak. W swoim przemówieniu wspominał Dom Ulgi w Cierpieniu z włoskiego Rotondo, który jest niezwykłym kompleksem szpitalnym stworzonym przez ojca Pio. Biskup życzył szpitalowi, aby stał się takim właśnie prawdziwym domem dla pacjentów, miejscem w którym odzyskuje się zdrowie, dzięki najnowocześniejszym zdobyczom medycyny połączonej z duchowym wsparciem.

Przypomnijmy, że w szpitalu od ponad roku działa już zrealizowany w ramach pierwszego etapu, nowy szyb windowy. Umożliwia on transport chorych z oddziałów na blok operacyjny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, nowy blok będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów już pod koniec przyszłego roku. Koszt budowy wyniesie blisko 18 mln zł, a wyposażenie pochłonie niemal 3 miliony złotych. Inwestycja jest finansowana z dotacji powiatu poznańskiego oraz środków wypracowanych przez szpital.

Świadkami tego ważnego wydarzenia byli przedstawiciele wielkopolskich władz samorządowych, członkowie zarządu i radni Powiatu w Poznaniu, dyrektorzy szpitali, szefowie instytucji związanych z ochroną zdrowia, a także przedstawiciele służb mundurowych, przedstawicieli firmy Wegner, głównego wykonawcy oraz instytucji współpracujących ze szpitalem. Gośćmi szczególnymi byli oczywiście pracownicy szpitala: lekarze, pielęgniarki oraz pracownicy administracji.

Autor: Marzena Rutkowska-Kalisz

Wizualizacje bloku operacyjnego Szpitala w Puszczykowie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 maja 2018