Relacje
Toskania na fotografiach
W Dworze Skrzynki zapanował włoski klimat… Przy muzyce Verdiego licznie zgromadzeni goście uczestniczyli w wernisażu wystawy fotografii profesor Katarzyny K. Jeziorkowskiej. Toskanię nieoczywistą, czyli kilkadziesiąt przepięknych, niemal monochromatycznych fotografii można teraz oglądać zarówno w holu Dworu jak i tradycyjnie w przyziemiu, w Galerii Skrzynki. Prezentowane fotografie to plon podróży profesor Jeziorkowskiej do Włoch, do Toskanii, której jak sama mówi jest wiecznie głodna… Zawsze będzie jej mało wrażeń artystycznych i każda nawet najdłuższa podróż będzie za krótka… Pięknie wyraziła to artystka w swoich poetyckich refleksjach odczytanych w czasie wernisażu.
A dlaczego Toskania nieoczywista? W powszechnej świadomości kojarzy się raczej z pejzażem: pagórkowatym krajobrazem, z topolami wyrastającymi wśród winnic, z sennymi urokliwymi miasteczkami…. A tymczasem na fotografiach jest… kamień: na posadzkach, na reliefach, w detalach architektonicznych lub przekształcony dłutem takich mistrzów jak Michał Anioł! Wielu zwiedzających odnajdywało dobrze znane im miejsca, zawsze jednak z zachwytem podkreślali, że niektórych detali po prostu nie zauważali. Teraz dzięki tym artystycznym fotografiom zupełnie inaczej będą wspominać podróż do Florencji, Sieny czy Arezzo.
Profesor Jeziorkowska z niezwykłą pasją opowiadała o wielu szczegółach, a wernisaż zmieniał się chwilami w pasjonujący wykład historii sztuki. Dla licznie zgromadzonych studentów pani profesor to nic nowego, ale dla wielu słuchaczy była to z pewnością dodatkowa wzbogacająca atrakcja wieczoru. Architektura jest bowiem szczególnym polem zainteresowania autorki wystawy. Podkreślał to dyrektor Jan Babczyszyn z dumą anonsując pierwszą wystawę, która w Dworze Skrzynki powstała we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
Przypomnijmy, że profesor Katarzyna K. Jeziorkowska jest wykładowcą w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na Wydziale Architektury i Wzornictwa, w Katedrze Architektury i Urbanistyki. Prowadzi autorską Pracownię Elementów Projektowania Architektonicznego. Zajmuje się zawodowo projektowaniem trwałych elementów architektury zabytkowej, rewitalizacją obiektów zabytkowych, architekturą wnętrz, grafiką, fotografią, modelami, rysunkiem, wystawiennictwem i projektowaniem wielofunkcyjnych systemów przestrzennych.
Profesor Jeziorkowska o detalu w architekturze mówi tak… – Architektury nie ma bez detalu, on ją buduje i jest tak istotny dla jej wyrazu… Czy mija 500 lat czy 600 , 300 to nie ma znaczenia, bo to co stanowi o całości kompozycji i struktury to detal … Moja Toskania z kamienia powstała. Jest i oby jak najdłużej była dla przyszłych pokoleń. Oczywiście pejzaże są piękne, ale to co stanowi o Toskanii, o sile wyrazu, o sile potęgi ludzkiej kreacji – to to się mieści w architekturze – podkreśla. Aby naocznie przekonać się ile w tych refleksjach jest racji wystarczy tylko odwiedzić wystawę w Dworze Skrzynki, która będzie czynna do 17 listopada. Wstęp wolny! Zapraszamy, bo Toskania z kamienia, zapamiętana i sfotografowana przez profesor Jeziorkowską jest niezwykła i nieoczywista!
Przygotował: Instytut Skrzynki