Relacje
Trener złotych dziewczyn
![polskie hokeistki na trawie mistrzyniami świata](https://powiat.poznan.pl/wp-content/uploads/2025/02/2-4-76x76.jpg)
Krzysztof Rachwalski, trener nowo kreowanych halowych mistrzyń świata w hokeju na trawie na co dzień jest mieszkańcem Łęczycy. Jak twierdzi – jest to doskonałe miejsce do życia, nie zamieniłby go na żadne inne. Z hokejem związał całe swoje życie. Jako zawodnik Pocztowca Poznań ma na koncie m.in. zdobycie Halowego Klubowego Pucharu Europy, mecze w reprezentacji Polski, wielokrotne mistrzostwo kraju w hali i na otwartym boisku. Teraz prowadzi kobiecą reprezentację odnosząc największy sukces w historii tej dyscypliny w Polsce.
– Moja droga życiowa była nieuchronna. Hokej na trawie był niemalże oczywistym wyborem – śmieje się Krzysztof Rachwalski. Rodzina Rachwalskich pochodzi z Rogowa, miejscowości bardzo zasłużonej dla rozwoju tej dyscypliny. Dziadek Kazimierz był działaczem sportowym, a jego syn Zbigniew został znakomitym zawodnikiem, a następnie trenerem. – Razem z bratem Dariuszem wychowaliśmy się, mając ciągły kontakt ze sportem. Od najmłodszych lat tata zabierał nas na treningi, potem były wyjazdy na obozy i zgrupowania. Oczywiście chłonęliśmy tę sportową atmosferę. Lubiliśmy rywalizację, wiedzieliśmy, że bez wytężonej pracy nie będzie efektów. To wszystko nas ukształtowało – zaznacza.
W trakcie kariery zawodniczej, w barwach Pocztowca był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski zarówno w hali, jak i na otwartych boiskach. Z ekipą Łącznościowców osiągnął także najlepsze wyniki w historii polskiego hokeja klubowego. W 2007 roku polski zespół wywalczył we francuskim Lille Puchar Europy w hali, były też wicemistrzostwa. W wieku 26 lat zdecydował się łączyć karierę zawodniczą z trenerską. – Otrzymałem propozycję zastania asystentem Leszka Henslera w kadrze seniorskiej kobiet. Tak rozpoczęła się moja zawodowa przygoda na ławce trenerskiej – wyjaśnia Krzysztof Rachwalski i dodaje, że jego liczba występów w reprezentacji Polski – w porównaniu z bratem Dariuszem – jest dość skromna: 20 meczów i cztery strzelone bramki.
Już jako selekcjoner drużyny narodowej seniorek wywalczył największe sukcesy w historii hokeja kobiet na trawie w Polsce. Już w 2016 roku w Mińsku był srebrny medal Halowych Mistrzostw Europy, a wcześniej w 2012 roku w Lipsku i dwa lata później w Pradze Polki wywalczyły brązowe krążki. Był również awans do grupy A rywalizacji na europejskich otwartych boiskach i skok z 45. na 18. lokatę w światowym rankingu kobiecych reprezentacji. Później była krótka przerwa w prowadzeniu kadry, no a teraz wraz z dziewczynami w chorwackiej miejscowości Porec sięgnął po tytuł Halowych Mistrzyń Świata. Dodajmy, że to pierwszy medal biało-czerwonych wywalczony na tej imprezie. I od razu złoty! Można więc powiedzieć, że historia napisała się na naszych oczach.
Autor: Maciej Łosiak
Krzysztof Rachwalski (pierwszy z prawej) i jego złota drużyna (fot. Polski Hokej na Trawie Facebook)