MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Dookoła powiatowego świata

Trening pod chmurką

3 Trasa Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki

Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, jak ważny jest ruch, rekreacja i ćwiczenia. Jednocześnie coraz częściej mówi się potrzebie częstszego kontaktu z naturą. A gdyby tak połączyć jedno z drugim? Rozwiązanie nasuwa się samo: trening w plenerze!

Wokół Poznania nie brak terenów zielonych, które doskonale nadają się dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu. Dotychczas na potrzeby biegaczy oraz fanów nordic walkingi ćwiczeń na ścieżkach zdrowia wytyczono kilkanaście tras, które doskonale nadają się zarówno na jednorazowy wypad, jak i do regularnych ćwiczeń.

Wędrując z kijkami
Aktywna trójka, czyli55 km znakowanych tras na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, to propozycja dla fanów wędrówek z kijkami, biegania i… biegówek. A co po drodze? Przede wszystkim piękne krajobrazy: wzgórza, lasy i jeziora, śródleśne polany i wiekowe aleje drzew, no i legendarna Studnia Napoleona z wodą o smaku szampana!Po drugiej stronie Poznania, w malowniczej scenerii Parku Krajobrazowego Promno wytyczono Pobiedziskie Szlaki Nordic Walking. Trzy pętle o łącznej długości ponad 20 km prowadzą wśród pól i dorodnych lasów liściastych z kilkoma śródleśnymi jeziorami i licznymi oczkami wodnymi. Najpiękniej jest wczesną wiosną, kiedy dno lasu pokrywają rozległe kwietne dywany.

Lasy Puszczy Noteckiej i dolina Wełny na terenie gminy Oborniki to idealne miejsca na spacery z kijami. Wiedzą to doskonale członkowie Stowarzyszenia Włóczykije. Organizacja zainicjowała powstanie systemu tras nordic walking, które pozwalają dotrzeć m.in. do punktu widokowego nad Wełną, miejsca pamięci narodowej – Grobów Rożnowickich i Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Cztery obornickie trasy liczą łącznie 36 km, a niemal identyczną długość ma najnowszy system nordic walking, stworzony w Zielątkowie na terenie gminy Suchy Las. „Z kijami na zielątkowskie lasy” można ruszyć, korzystając z pięciu oznakowanych tras.

Wspólne treningi
Miłośnicy treningów w plenerze zapewne doskonale znają trasę Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki – 10-kilometrową, oznakowaną pętlę wśród lasów palędzko-zakrzewskich. W każdy sobotni poranek wykorzystują ją również uczestnicy parkrun Dąbrówka – pięciokilometrowego biegu z pomiarem czasu. Do rodziny parkrun należy też bieg w Swarzędzu. Trasa parkrun Jezioro Swarzędzkie prowadzi po ścieżce spacerowo-rowerowej wzdłuż wschodniego brzegu, ale biegacze często okrążają całe jezioro. Po drodze można sobie zaserwować dodatkowy zestaw ćwiczeń korzystając z urządzeń ścieżki zdrowia. W Murowanej Goślinie na treningi często wybierana jest licząca 5 km pętla, fragment trasy Murowanej Dychy, a w Puszczy Zielonce – podobnej długości trasa imprezy Dziewicza Góra Biega! W Buku w każdy poniedziałek można potrenować z Bukowskim Klubem Biegacza w ramach cyklu Biegam bo lubię.

3 Trasa Biegu o Koronę Księżnej DąbrówkiTrasa Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki (Fot. Archiwum Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie

Miłośnicy nordic walking z Puszczykowa wędrują z kijkami w każdy poniedziałek i środę, startując z ulicy Kościelnej.W Śremie regularne spacery z instruktorem organizują członkowie grupy#śremchodzi. Można ich spotkać m.in. na „Tajemniczym bagienku” i „Niezapomnianej przebieżce”, czyli ścieżkach biegowych w Parku im. Włodzimierza Puchalskiego w centrum miasta.

W zdrowym ciele zdrowy duch
Kto chciałby połączyć spacer z kompleksowym treningiem całego ciała, może wybrać się na ścieżkę zdrowia Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu „Oaza-Błonie”, wyposażoną w odpowiednie urządzenia i tablice instruktażowe. Trasa o długości 3,8 km przebiega w obrębie Zwierzyńca – lasu doświadczalnego na zachodnim brzegu Jeziora Kórnickiego.W pobliskim Borówcu na rowerzystów i spacerowiczów czeka oznakowana i niedawno odnowiona pętla Borówieckiego Ringu Rekreacyjnego o długości 11,5 km.Mini-ścieżka zdrowia znalazła się także na trasie biegowej na południowym pograniczu poligonu Biedrusko. Parking i miejsce na piknik na starcie, znakowana trasa w formie pętli, dwa warianty długości, a przede wszystkim – malownicze otoczenie z sędziwymi dębami i śladami bobrów: ścieżka biegowa Łysy Młyn ma wszystko to, o czym marzą fani treningu w pięknych okolicznościach przyrody.

Autor: Piotr Basiński

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 października 2020