Relacje
Trening w plenerze to jest to!
Można biegać na elektrycznej bieżni, można korzystać z hali lub stadionu, ale najwięcej radości sprawia trening w plenerze. Na szczęście w powiecie poznańskim nie brak terenów zielonych, które doskonale nadają się dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu. Dotychczas na potrzeby biegaczy oraz fanów nordic walking, narciarstwa biegowego i ćwiczeń na ścieżkach zdrowia wytyczono kilkanaście tras, które doskonale nadają się zarówno na jednorazowy wypad, jak i do regularnego treningu.
Aktywna trójka – pod tą nazwą kryje się 55 km znakowanych tras na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Pętle: komornicka, mosińska, puszczykowska i stęszewska, powiązane trasami łącznikowymi to propozycja dla fanów wędrówek z kijkami, biegania i… biegówek. W terenie drogę wskazują tabliczki z nazwą i kolorem danej trasy. A co na trasie? Przede wszystkim piękne krajobrazy: wzgórza, lasy i jeziora, śródleśne polany i wiekowe aleje drzew. A wśród nich kilka atrakcji: wieża widokowa – Mauzoleum Bierbaumów, Głaz Władysława Zamoyskiego, mogiły powstańców z 1848 r., Głaz Leśników oraz pomnik Lotników. No i legendarna studnia Napoleona, w której raz do roku woda ma smak szampana! Spacer komornicką pętlą Aktywnej Trójki można przedłużyć, korzystając z trasy nordic walking ze Szreniawy do Komornik, która składa się z dwóch pętli o długości 9 i 6 km oraz łącznika.
Trening nordic walking w plenerze (Fot. Archiwum Gminy Mosina)
Podobny do Aktywnej Trójki system szlaków powstał po drugiej stronie Poznania, w malowniczej scenerii Parku Krajobrazowego Promno. Pobiedziskie Szlaki Nordic Walking to trzy pętle o łącznej długości ponad 20 km, oznakowane za pomocą liter NW oraz paska w kolorze szlaku. Prowadzą wśród pól i dorodnych lasów liściastych z kilkoma śródleśnymi jeziorami i licznymi oczkami wodnymi. Na trasie znalazły się też trzy rezerwaty przyrody. Wycieczkę w rejon Pobiedzisk warto odbyć o każdej porze roku, ale najpiękniej jest tam wczesną wiosną, kiedy dno lasu pokrywają rozległe kwietne dywany.
Miłośnicy biegania w plenerze zapewne doskonale znają Dąbrówkę w gminie Dopiewo, gdzie znajduje się miejsce startu trasy Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki. Impreza, przeznaczona dla biegaczy i fanów nordic walking, odbywa się corocznie w ostatnią niedzielę maja. Trasa biegu, licząca 10 km i oznakowana słupkami kilometrażowymi i kierunkowymi, prowadzi przez lasy palędzko-zakrzewskie. Leśne dukty przyjazne dla stawów są często odwiedzane przez biegaczy, a w każdy sobotni poranek trasa dodatkowo ożywa dzięki uczestnikom parkrun Dąbrówka – organizowanego przez cały rok 5-kilometrowego biegu z pomiarem czasu.
Trasa Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki (Fot. Archiwum Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie)
Wśród 25 tras biegowych, które powstały na terenie całego kraju z okazji 25. rocznicy demokratycznych przemian, znalazła się również ścieżka biegowa „Łysy Młyn”. Jej początek zlokalizowano na parkingu leśnym, wyposażonym w zadaszenie, ławki, stoły i toalety, który stanowi doskonałe miejsce na piknik. Tuż obok znajduje się miniścieżka zdrowia, czyli zestaw przyrządów do ćwiczeń. Szlak, oznakowany słupkami, ma formę pętli o długości 9 i 4 km. Prowadzi przez atrakcyjne krajobrazowo tereny pomiędzy poznańskim Radojewem a Biedruskiem, na pograniczu poligonu. Na trasie kilkakrotnie pojawiają się malownicze kładki przecinające dolinę strumienia. Po drodze podziw wzbudzają sędziwe, 240-letnie dęby, a na rozlewiskach przy odrobinie szczęścia można wypatrzyć bobry.
Na zachodnim brzegu Jeziora Kórnickiego wytyczono ścieżkę zdrowia Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu „Oaza-Błonie”. Na jej trasie o długości 3,8 km znalazło się 14 stacji wyposażonych w urządzenia rekreacyjne oraz tablice opisujące charakter i formę ćwiczeń pozwalających na kompleksowy trening całego ciała. Co ciekawe, ścieżka przebiega nie przez zwykły drzewostan gospodarczy, ale w obrębie Zwierzyńca – lasu doświadczalnego Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.
Ścieżka zdrowia Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu „Oaza-Błonie”
Opisywane trasy mają kształt pętli. W przypadku systemów szlaków poszczególne trasy często łączą się ze sobą, pozwalając na większą elastyczność w planowaniu treningu. Miejsca startu wyznaczono w łatwo dostępnych lokalizacjach, w których znajdują się parkingi, często wyposażone również w ławki, stoły, zadaszenia i tablice z mapą szlaków. Oznakowanie w terenie zapobiega zgubieniu drogi nawet podczas pierwszej wizyty. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że miłośnicy aktywności pod chmurką nie muszą się martwić logistyką, a trening w lasach powiatu poznańskiego w tak pięknych okolicznościach przyrody staje się prawdziwą przyjemnością.
Autor: Piotr Basiński