Tunel w Kobylnicy na finiszu

tunel w Kobylnicy

Jeszcze w tym roku pojedziemy przez tunel w Kobylnicy. To niezwykle ważna inwestycja, na którą czekają mieszkańcy nie tylko najbliższej okolicy. Bezkolizyjny przejazd przez ruchliwą magistralę już wkrótce zostanie oddany do użytku. Prace idą pełną parą, a obiekt coraz bardziej przypomina tunel drogowy. – Ułożone zostały warstwy bitumiczne jezdni, zakończono też wszelkie roboty betonowe. Wykonano ściany szczelinowe z gzymsami oraz schody prowadzące w kierunku stacji kolejowej – wylicza Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Zbudowano też wiadukt i kładkę dla pieszych na ulicy Dworcowej oraz oddano do użytkowania obiekty w ciągu linii kolejowej nr 353.

– Przejazd nowym tunelem powinien być możliwy jeszcze w tym roku. Cieszę się, że już wkrótce ta część powiatu tak wiele zyska komunikacyjnie – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – To bardzo usprawni ruch w Kobylnicy. Skróci się czas przejazdu do Swarzędza i Pobiedzisk. Jestem przekonany, że kierowcy, rowerzyści i piesi bardzo szybko przyzwyczają się do nowych rozwiązań – dodaje. Dla tych ostatnich ułożono chodnik na całym odcinku drogi oraz na ulicy Swarzędzkiej. I to oni jako pierwsi przetestują nowy obiekt. Tunel zostanie dla nich otwarty na przełomie listopada i grudnia. Wtedy też całkowicie zlikwidowany będzie stary przejazd i przejście przez tory.

Zakończyły się również prace związane z montażem kanalizacji deszczowej z naziemnym zbiornikiem na wody opadowe. Bezkolizyjny układ komunikacyjny w Kobylnicy to jedna z największych inwestycji powiatu poznańskiego. Budowa 70-metrowego przejazdu pod torami kolejowymi, połączona z przebudową około 500 m dróg dojazdowych, pochłonie prawie 50 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz i PKP. W rejonie budowy konieczna jest też przebudowa skrzyżowania ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką 194 (ulica Poznańska). Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, w ramach odrębnego projektu, prowadzi budowę ronda w tym miejscu.

Autor: KF

Opublikowano: 28 listopada 2023