MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Cze 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Turyści wracają na szlaki

Rajd Strzeleckiego

– Pandemia i obostrzenia z niej wynikające nieco zmieniły turystykę – mówi Eugeniusz Jacek, prezes Oddziału Środowiskowego PTTK Poznań „Nowe Miasto” im F. Jaśkowiaka oraz Koła PTTK „Łaziki” przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.

W ubiegłym roku z osiemnastu rajdów ogólnych, organizowanych przez poznański Oddział udało się przeprowadzić tylko trzynaście. – A to i tak niezły wynik. Na bieżąco musieliśmy bowiem dostosowywać się do panującej sytuacji. Mety rajdów organizowaliśmy na otwartym powietrzu, trudno też było zorganizować choćby stoły do wspólnych posiłków. Czasami trzeba było również improwizować i przekładać imprezy. Rajd „Witamy Wiosnę” przeprowadziliśmy dopiero w… lipcu – uśmiecha się Eugeniusz Jacek.

Przez pandemię spadła także liczba uczestników poszczególnych imprez turystycznych. – Ludzie po prostu bali się wyjść z domu. W rajdzie „Witamy Jesień w Wierzenicy” zazwyczaj brało udział ponad 200 osób, a w ubiegłym roku było ich tylko stu. Inna sprawa, że przez liczne obostrzenia musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników. Dotyczyło to przede wszystkim tras autokarowo-pieszych – dodaje prezes, który jednak jest pewien, że turyści wrócą na trasy. – Ludzie nie zrezygnowali z turystki, oni po prostu uprawiali ją w mniejszych grupach – zapewnia.

Rajd StrzeleckiegoEugeniusz Jacek z młodymi uczestnikami rajdu

Frekwencja na imprezach turystycznych wraca zresztą do normy. – Na rajd „Witamy wiosnę na Szlaku Kościołów Drewnianych” z metą w Kicinie mieliśmy 140 zgłoszeń. Co warte podkreślenia, zauważyliśmy bardzo duży wzrost zainteresowania taką formą spędzenia wolnego czasu wśród osób starszych. I to cieszy. Jak i to, że w naszych imprezach uczestniczą zarówno przedszkolaki jak i 80-latkowie – mówi Eugeniusz Jacek, który zachęca wszystkich miłośników wszelkiego rodzaju aktywności do udziału w wakacyjnych rajdach.

– Do tej pory w wakacje nie organizowaliśmy większych rajdów. Nauczeni jednak ubiegłorocznym doświadczeniem oraz obawą przez jesiennymi, kolejnymi już obostrzeniami postanowiliśmy to zmienić. I tak, 3 lipca organizujemy „Pędziwiatr Wiosenny” z metą w Zborowie w gminie Dopiewo, a 24 lipca zapraszamy na rajd „Wielcy Wielkopolanie”. Tym razem będzie on poświęcony Przemysłowi II, a jego metę zorganizujemy w Rogoźnie. 28 sierpnia planujemy „Ogólnopolski Nadwarciański Rajd Honorowych Dawców Krwi i Sympatyków”. Będzie się zatem działo – kończy prezes.

rajd powstanie wielkopolskieuczestnicy rajdu turystycznego

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 maja 2021