MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Turyści wrócili do Poznania

konferencja plot

– Obłożenie hoteli w Poznaniu wróciło do poziomu zbliżonego do 2019 roku – poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Szyfrów Enigma przez Poznańską Lokalną Organizacje Turystyczną.

W trakcie konferencji PLOT przedstawił dane za ubiegły rok z Poznańskiego Barometru Turystycznego, czyli narzędzia umożliwiającego bieżące monitorowanie zjawisk turystycznych na terenie aglomeracji poznańskiej. W ramach barometru udostępnione są także dane pochodzące od innych dostawców, takich jak choćby Główny Urząd Statystyczny, STR czyli firma monitorująca obłożenie pokoi w hotelach na całym świecie czy też Selectivv analizujące zachowania turystów na podstawie danych sieci reklamowych i telefonów komórkowych.

Jak te dane się przedstawiają? W 2022 roku w poznańskich hotelach udzielono 1,37 mln noclegów, co stanowiło wzrost o 57,5 procent wobec roku wcześniejszego. Średnie roczne obłożenie hoteli sięgnęło 60,4 procent i tym samym praktycznie wróciło do poziomu z 2019 roku. – Za dobrymi wynikami stoją przede wszystkim turyści krajowi, którzy od czasów pandemii coraz liczniej przyjeżdżają do naszego miasta. Szczególnie w weekendy i wakacje, które do niedawna stanowiły niski sezon w Poznaniu ze względu na targi – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT.

– Powrócili także turyści zagraniczni, choć tu nastąpiło przetasowanie. Mamy mniej grup zorganizowanych i turystów z krajów z południa Europy, za to dopisują Niemcy, Amerykanie i Brytyjczycy, którzy stanowią pierwszą trójkę wśród nocujących w hotelach. Warto dodać, że ruch z USA jest także związany z obecnością w Poznaniu V Korpusu Armii Amerykańskiej – dodaje prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. W trakcie konferencji podano również najpopularniejsze miejsca i ekspozycje w aglomeracji.

I tak, najwięcej turystów – 96 tysięcy odwiedziło Muzeum Narodowe. Dalej plasują się Brama Poznania – 73 tysiące i Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim – 71 tysięcy odwiedzających. Na tej liście znajdują się również obiekty z powiatu poznańskiego. W tym przypadku prym wiodą Zamek w Kórniku – 65 tysięcy, Pałac w Rogalinie – 59 tysięcy oraz Skansen Miniatur w Pobiedziskach. W czołówce znalazły się również Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie oraz Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki.

Więcej informacji na ten temat na stronie www.poznan.travel      

konferencja plot

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 marca 2023