Muzeum Regionalne w Stęszewie
Muzeum Regionalne w Stęszewie rozpoczęło swoją działalność w 1970 roku, początkowo jako Izba Muzealna. Inspiracją jej powstania była uroczystość 600-lecia nadania praw miejskich Stęszewowi. Z tej okazji powstała idea, aby zgromadzić i ocalić od zapomnienia pamiątki przeszłości dotyczące miasta Stęszewa i jego okolic.
Na siedzibę muzeum wybrano najstarszy po kościele farnym budynek w mieście, a zarazem ostatni z domów podcieniowych. Budynek ten powstał w XVIII wieku i mieści się przy stęszewskim Rynku pod numerem 8. Posiada na froncie czterosłupowy podcień, który jest jego główną ozdobą. Podcień ten kiedyś chronił przed słońcem i deszczem, ale przede wszystkim służył jako miejsce prezentacji wyrobów rzemieślniczych.
Początkowo zbiory placówki liczyły około 200 eksponatów i zajmowały jedną izbę na parterze zabytkowego domu. Pochodziły prawie wyłącznie z darów lub były to przedmioty uratowane od zniszczenia. Pierwszym kierownikiem Izby Pamięci był jej organizator Jan Szurek, pasjonat historii i miłośnik zabytków. W 1980 roku Izba została przemianowana na Muzeum Regionalne i wpisana do Rejestru Muzeów w Polsce.
W tym czasie pozyskano również sąsiednią posesję, na której wzniesiono drugi budynek, przeznaczony na sale ekspozycyjne rozrastającego się Muzeum. Obecnie Muzeum posiada około 5000 eksponatów, które pozyskało przede wszystkim w darze od byłych i obecnych mieszkańców gminy Stęszew. Instytucja funkcjonuje aktualnie w dwóch budynkach mieszczących trzy sale wystawowe.
Więcej informacji na stronie: http://muzeum-steszew.pl/