MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Tydzień edukacji globalnej

tydzień edukacji globalnej

W Zespole Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie zainaugurowano Tydzień Edukacji Globalnej. To międzynarodowa inicjatywa, mająca na celu zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, pobudzenie ich do aktywności na rzecz budowania sprawiedliwego świata oraz uświadomienie odpowiedzialności za własne działania. Z tematami i celami, jakie porusza edukacja globalna, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy placówki mogli zapoznać się z tablic informacyjnych umieszczonych w holu szkoły. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Jeden Świat, zrealizowano także projekt pod nazwą Żywa Książka oraz warsztaty na temat konfliktów i pokoju na świecie.

Idea Żywej Książki opiera się na osobistej rozmowie z przedstawicielem grupy doświadczającej stygmatyzacji, stereotypizacji, narażonej na wykluczenie i gorsze traktowanie. Wśród gości znalazło się 7 Książek – osób, które ze względu na swoją inność doświadczyły gorszego traktowania i wciąż zmagają się z brakiem akceptacji. Niepełnosprawność, kolor skóry, pochodzenie, płeć czy religia, to problemy budzące skrajne emocje i postawy. Dlatego tak ważne jest tworzenie przestrzeni do edukacji o prawach człowieka. Spotkanie z Żywą Książką zostało przyjęte przez młodzież entuzjastycznie. Książki chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach i zmaganiach w codziennym życiu. Z uwagi na dużą liczbę Czytelników spotkania odbywały się w grupach 2, 3-osobowych. W rezultacie podczas jednego spotkania udało się porozmawiać z trzema Książkami.

W sumie, w spotkaniu wzięło udział blisko czterdziestu uczniów. Pozostałych trzydziestu w dwóch grupach warsztatowych dyskutowało na temat konfliktów oraz pokoju na świecie. Podczas, gdy jedni rozmawiali o źródłach konfliktów i ich skutkach, wpływie uprzedzeń i stereotypów na postrzeganie Innych, drudzy zastanawiali się nad sposobami budowania pokoju na świecie. To już było trzecie spotkanie z wolontariuszami Stowarzyszenia Jeden Świat. Uczniowie zawsze licznie angażują się w projekty edukacji globalnej. Spotkanie z Żywą Książką było pierwszym tego typu przedsięwzięciem.

Spotkanie z ludźmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym stworzyło możliwość oswojenia młodych ludzi z innością. Stworzyło okazję do wzajemnego poznania, skonfrontowania swoich poglądów i uprzedzeń w atmosferze otwartości, szacunku i tolerancji. Dało możliwość poznania przedstawicieli innych kultur i nabycia umiejętności komunikowania się w świecie wielokulturowym. Pozwoliło na nowo dostrzec problemy ludzi funkcjonujących w naszym bliskim otoczeniu. Udział w warsztatach pozwolił zrozumieć, że wiele istotnych problemów współczesności ma zasięg globalny i dotyczy także każdego z nas. Dlatego powinniśmy podejmować wspólne działania, aby je rozwiązywać.

Autor: Jolanta Czerniawska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 listopada 2018