MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Uczniowie ślubowali w Bolechowie

ślubowanie klas mundurowych w bolechowie

W prowadzonym przez powiat poznański Zespole Szkół  im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie odbyło się uroczyste ślubowanie klas mundurowych. – To bardzo ważny dzień nie tylko dla tych młodych ludzi oraz ich rodzin, ale także dla nas wszystkich – mówił starosta poznański Jan Grabkowski.

– W obecnych czasach, widząc co się dzieje za naszą wschodnią granicą, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak bardzo są nam potrzebni odpowiednio wykształceni żołnierze, policjanci czy ratownicy. I cieszę się, że młodzież garnie się do tego fachu. Zgromadzonym tutaj uczniom życzę przede wszystkim tego, aby nigdy nie musieli się sprawdzać w czasach wojennych. By wykorzystywali zdobytą tutaj wiedzę i umiejętności na co dzień, w czasach pokoju, przy ratowaniu ludzi i ich dobytku. Po to właśnie są te klasy. Tworzyliśmy je z myślą o naszej „małej Ojczyźnie”, ale też nie zapominając o tej dużej Ojczyźnie – podkreślał starosta.

Klasy mundurowe w Zespole Szkół w Bolechowie zostały utworzone już w 2008 roku. Pierwsza z nich miała profil sportowo-obronny. Obecnie do dyspozycji uczniów jest oddział przygotowania wojskowego, klasa ratowniczo-strażacka i klasa policyjna. Wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Wcześnie odczytano potrzeby młodego pokolenia, ich zainteresowanie wojskowością i rosnący szacunek dla munduru. Czas pokazał, że to była słuszna decyzja. W uroczystym ślubowaniu udział wzięły aż cztery roczniki.

Było to spowodowane tym, że w poprzednich latach, choćby ze względu na covid, zorganizowanie podobnego wydarzenia nie było możliwe. Ważne, aby każdy uczeń wypowiedział słowa Roty. Młodzież kończąca szkołę w Bolechowie ma możliwość dalszego kształcenia oraz podjęcia pracy w służbach. Są do tego odpowiednio przygotowani. Kilkudziesięciu absolwentów już teraz służy w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, kilkunastu jest w Policji, a niektórzy zostali ratownikami. Oczywiście nie każdy uczeń decyduje się na taki krok, ale każdy ma możliwości i jest przygotowany, aby wybrać taki zawód.

Na absolwentów Zespołu Szkół w Bolechowie chętnych nie brakuje. – Nie ukrywam, że liczę na to, że duża część z tej grupy, która dzisiaj składała ślubowanie za jakiś czas trafi do Policji pod nasze skrzydła – mówił inspektor Sławomir Piekut, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu. – Bardzo się cieszę, że w Bolechowie przygotowuje się młodzież do zawodów mundurowych. Takiej inicjatywie można tylko przyklasnąć. Czego mógłbym życzyć przyszłym policjantom? Pozytywnego zakręcenia się służbą. Chciałbym, aby dla każdego policjanta ta służba była prawdziwą pasją, by odczuwali radość z pomagania innym, i aby nigdy nie pozostawali obojętni – dodał.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 kwietnia 2024