MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Uczniowie Jedynki w Gießen

Na przełomie maja i czerwca grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu uczestniczyła w wymianie międzyszkolnej z Theodor-Litt-Schule w Gießen, w Niemczech. Jest to szkoła partnerska w Hesji, z którą swarzędzka Jedynka współpracuje od niemal dziesięciu lat. Tematem tegorocznego projektu były podobieństwa i różnice między Polakami i Niemcami, stereotypy i uprzedzenia.

Młodzi ludzie z sąsiednich krajów mieli możliwość, by porozmawiać o odmiennych systemach szkolnictwa, o niemieckim modelu kształcenia dualnego i europejskim rynku pracy. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w Centrum Kształcenia Zawodowego i zwiedzanie warsztatów nauki zawodu. Podczas pobytu w Hesji nie zabrakło także programu kulturalnego.

Gießen, to piękne miasto uniwersyteckie, którego zabytki i malownicze zakątki odkrywali wspólnie uczestnicy wymiany podczas gry miejskiej. Na dużej scenie teatru młodzi ludzie mogli podziwiać współczesną wersję jednej z najważniejszych komedii w niemieckim teatrze, sztukę Büchnera „Leonce i Lena”. Duże wrażenie na uczestnikach projektu zrobiła wycieczka do Frankfurtu nad Menem, znanego z drapaczy chmur, banków i olbrzymiego lotniska.

Lokalny przewodnik zaproponował też uczniom wędrówkę w czasie przez najważniejsze wydarzenia w historii Niemiec i Europy oraz oprowadził po Judengasse – Muzeum Żydowskim i przyległym cmentarzu. Tydzień spędzony w Niemczech obfitował w ciekawe spotkania młodych ludzi, był okazją, by w praktyce zastosować język niemiecki, poznać kulturę, przyjrzeć się codziennemu życiu naszych sąsiadów, nawiązać nowe znajomości oraz uświadomić sobie, jak wiele nas łączy.

Jedynie pogoda pokrzyżowała niektóre plany. Deszczowa aura sprawiła, że na wycieczkę rowerową i plażowanie nad pobliskim jeziorem Heuchelheimer See wybierzemy się następnym razem. Za dwa lata, ponieważ za rok to swarzędzka Jedynka będzie gościć przyjaciół z Gießen. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki dotacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Autor: Mariola Grześ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 czerwca 2016