Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Ukraińska Wiosna
Siódma edycja festiwalu „Ukraińska Wiosna” odbędzie się w cieniu wydarzeń na Ukrainie, które w ostatnich miesiącach elektryzowały uwagę opinii publicznej. Co zrozumiałe, miały one wpływ także na sam program imprezy, choć z drugiej strony organizatorzy starali się nie odbiegać znacząco od wypracowanego w ubiegłych latach formatu ukraińskich dni kultury w Powiecie Poznańskim i Wielkopolsce.
W najbardziej bezpośredni sposób do aktualnej sytuacji odniosą się uczestnicy konferencji „Ukraińska Dekada 2004-2014: nadzieje, zwroty, podsumowania”, która odbędzie się w Instytucie Wschodnim UAM. Wśród panelistów znajdą się między innymi kijowska artystka Marina Dykucha.
W kinie Muza widzowie będą mogli zobaczyć pokaz filmów dokumentalnych poświęconych tematyce Majdanu z komentarzem Jarosława Piłunskiego, operatora i członka zrzeszenia Babylon 13, ze studia którego wyszły najpopularniejsze obrazy dokumentujące ukraińską rewolucję.
Społeczne wstrząsy na Ukrainie zdeterminują zapewne tematykę spotkania literackiego, które odbędzie się w Meskalinie. Jego uczestnikami będą Julia Stachiwska, Andrij Lubka oraz Aneta Kamińska. Zwieńczeniem wieczoru będzie muzyczno-literacko-plastyczny performance autorstwa Andrieja Merchla.
Kijowski Majdan był także tematem niedawnych warsztatów plakatu prowadzonych przez prof. Lexa Drewińskiego, jednego z najlepszych plakacistów na świecie. Najlepsze, z powstałych wówczas pod jego opieką i kierownictwem artystycznym prace, będzie można obejrzeć podczas wystawy plakatów MyDan w hallu Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej. Po zakończeniu wystawy prace będzie można zakupić, przekazując w ten sposób środki na pomoc Ukraińcom poszkodowanym na Majdanie oraz na wsparcie ich rodzin.
Teatr Polski zaprezentuje z kolei owoce poznańsko-charkowskiej współpracy kulturalnej w postaci spektaklu „Żegnaj, Judaszu” w reżyserii Andrzeja Szczytki z udziałem aktorów Ukraińskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie.
Słynący z oryginalnych układów choreograficznych Państwowy Zespół Pieśni i Tańca z Iwano-Frankiwska zaprezentuje się na tegorocznej „Ukraińskiej Wiośnie” aż w czterech odsłonach, w tym na koncercie galowym w Lesznie.
Od kilku edycji organizatorzy starają się, aby festiwal łączył młodych z Polski i Ukrainy poprzez wspólne spotkania. Tym razem będą to wspólne międzynarodowe warsztaty dla uczniów szkół muzycznych z Poznania i Lwowa zakończone wspólnym koncertem, w programie którego znajdą się utwory najwybitniejszych kompozytorów z obydwu państw.
Poza tym na festiwalu usłyszymy jeszcze sporo muzyki, w tym odeską awangardę w wykonaniu zespołu KAKAXA(Kontener Art) oraz muzykę dawną i sakralną w wykonaniu zespołu Kalophonia, działającego przy katedrze muzycznej ukrainistyki i mediewistyki Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki we Lwowie.
„A cóż jest warta książka, jeżeli nie ma w niej obrazków?” To pytanie będzie towarzyszyło wystawie ilustracji w Galerii Komiksu w CK Zamek. Ukraińska grafika książkowa to magiczne przejście w świat bajek, poezji, powieści. Tytuł wystawy zaczerpnięty z „Alicji w krainie czarów” dokładnie tłumaczy czym jest praca ilustratora, jego wagę i znaczenie, a także ukazuje w jaki sposób książka nabiera charakteru. Ukraińscy artyści – Svitlana Akatieva, Eduard Novikov,Tamilla Gamzayeva, Larysa Chaika, Dmytro Sklyar, Yanina Novikova – zapraszają do lektury!
W otoczeniu ukraińskich ilustracji książkowych wejdziemy w świat baśni ukraińskich. Zapraszamy dzieci do odkrywania legend, poszukiwania wspólnych mianowników ze świata „dawno, dawno temu”. Baśnioczytanie to pierwsze wydarzenie „Ukraińskiej Wiosny” skierowane do najmłodszych odbiorców. Zapraszamy również na warsztaty plastyczne, podczas których stworzymy nowe polsko-ukraińskie bajki.
„Poznaj sąsiada w obiektywie” to konkurs, który ogłaszamy w wakacje dla amatorów-fotografów. Udział w nim może wziąć każdy. Wystawę wyróżnionych prac łączymy ze spotkaniem z podróżnikami. W tym roku do udziału w spotkaniu „Opowieści z plecaka” zapraszamy Michała Domachowskiego, który nie tylko brał udział w konkursie, nie tylko ma za sobą ciekawe podróże po Ukrainie, ale jako wolontariusz, brał aktywny udział w protestach na Majdanie.
Jak co roku „Ukraińska Wiosna” gościć będzie także poza Poznaniem, w tym w Lesznie, Pile, Gnieźnie, Tarnowie Podgórnym i Bojanowie. Końcówka festiwalu tradycyjnie będzie miała wymiar sportowo-rekreacyjny, w tym roku w postaci rodzinnego rajdu rowerowego „Na zielonej Ukrainie”.
Organizatorem Ukraińskiej Wiosny jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina, nadrzędnym celem którego jest budowanie i wspieranie pozytywnych relacji pomiędzy polskim i ukraińskim społeczeństwem. Ukraińska Wiosna jest największym festiwalem prezentującym kulturę ukraińską w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznaj sąsiada to idea, która towarzyszy każdej edycji festiwalu.
Autor: Katarzyna Ksenicz