MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Umowa z powiatem bielskim

podpisanie umowy z powiatem bielskim

Przedsięwzięcia społeczne, kulturalne, gospodarcze czy edukacyjne. Powiat poznański podpisał umowę o współpracy z powiatem bielskim.

– W dobie współczesnych trudności związanych z zarządzaniem samorządem taka współpraca jest bezcenna. Dlatego zdecydowaliśmy o jej sformalizowaniu. Chcemy, by nabrała ona rozpędu – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Nasze regiony to różne historie, odmienne kultury i inne wyzwania samorządowe. Ale mamy ze sobą o czym rozmawiać. Szczególnie zależy nam na rozwijaniu wymiany młodzieży oraz pracowników – podkreślił.

W podpisanej umowie znalazły się m.in. zapisy o dzieleniu się doświadczeniami w dziedzinie edukacji, kultury, sportu, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, ekologii, zarządzania kryzysowego, geodezji i kartografii, a także relacje między placówkami oświatowymi oraz tworzeniu warunków do kooperacji podmiotów gospodarczych.

– Dziś usankcjonowaliśmy naszą wieloletnią przyjaźń. Często szukamy partnerów za granicą, podczas gdy w kraju mamy samorządy, od których możemy się uczyć. A takim właśnie jest powiat poznański – powiedział Andrzej Płonka, starosta bielski. – Chcemy przekazywać sobie umiejętności, które daje nam praca w urzędach, szpitalach czy domach pomocy społecznej – dodał.

Powiat poznański jest pierwszym krajowym partnerem powiatu bielskiego. Samorządy w sierpniu ubiegłego roku podpisały list intencyjny o woli nawiązania współpracy. Od tego czasu aktywnie dzielą się dobrymi praktykami, wiedzą oraz wypracowanymi wzorcami pracy i obsługi klientów. – Myślę, że nasze kontakty pozytywnie wpłyną na dalszy rozwój, a także wzbogacą życie społeczne mieszkańców. Regiony mają sobie kulturowo oraz turystycznie wiele do zaoferowania – zauważył starosta bielski.

Głównym celem partnerstwa ma być szeroko rozumiana współpraca na różnych płaszczyznach, a także czerpanie wzajemnych inspiracji. W trakcie dotychczas odbytych spotkań przedstawiciele obu samorządów rozmawiali mi.in. o sposobie organizacji transportu metropolitalnego czy rozwiązaniach informatycznych. – Powiat bielski może dać nam swoje doświadczenie. Jest wiele obszarów, w których możemy udzielać sobie rad i wskazówek – zauważył starosta poznański.

Powiat poznański współpracuje także z powiatami tatrzańskim i kartuskim oraz regionem Hanower w Niemczech, São Josè dos Pinhais w Brazylii i rejonem obuchowskim w Ukrainie.

Autor: Maja Grześkowiak
Zdjęcia: Anna Skalska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 października 2023