MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Pamiętano o rocznicy

Uczestnicy uroczystości w Mosinie upamiętniającej wybuch drugiej wojny światowej

1 września, w Mosinie, odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej, w hołdzie jej ofiarom, w szczególności mieszkańcom Ziemi Mosińskiej. Z tej okazji, w mosińskiej Galerii Sztuki otwarta została wystawa „80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 1 IX 1939 – 1 IX 2019”. Na ekspozycji znalazły się materiały zebrane z tematycznych opracowań oraz zbiorów Galerii. Wystawę przygotowała i opracowała Agnieszka Bereta przy merytorycznym wsparciu Józefy Roszak-Rosić – wieloletniego kierownika Izby Muzealnej w Mosinie, we współpracy z Dorotą Strzelecką, dyrektorem Galerii Sztuki. Otwarcie wystawy rozpoczęła projekcja filmu do utworu zespołu Sabaton „40:1”, który w roku 2009 zainaugurował wystawę „Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców”.

Po otwarciu wystawy, pod Pomnikiem Ofiar Pamięci na pl. 20 Października, w asyście pocztów sztandarowych, odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem przedstawicieli władz samorządowych Gminy Mosina, mosińskich kombatantów, delegacji instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańców. Wprowadzeniem do uroczystości, a zarazem refleksją nad tragedią polskiego września 1939 r. było wzruszające, literackie wspomnienie maturzystki tamtego rocznika, odczytane przez Alicję Adamską, wicedyrektor Mosińskiego Ośrodka Kultury. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem, delegacje i mieszkańcy złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Mosińskie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, zakończyła msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie, odprawiona w intencji ofiar tej wojny. Wystawa „80. rocznica wybuchu II wojny światowej 1 IX 1939 – 1 IX 2019” w Galerii Sztuki potrwa do 5 grudnia br.

O 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pamiętano również w Kostrzynie. Uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1 września 1939 roku rozpoczęły się specjalnym komunikatem radiowym. O godzinie 4.45, dokładnie w godzinę ataku pancernika Schlezwig-Holstein na Westerplatte, mieszkańcy gminy Kostrzyn spotkali się na Rynku, w celu uczczenia pamięci ofiar nazistowskiego ataku na Polskę. Kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych złożyły władze samorządowe, radni, delegacje szkół, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń. Hołd ofiarom II wojny światowej złożyły także poczty sztandarowe.

Autor: Joanna Nowaczyk, Urząd Miejski w Kostrzynie
Zdjęcia: Agata Lubowicka, Galeria Sztuki w Mosinie, Urząd Miejski w Kostrzynie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 września 2019