MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

W Koziegłowach już szczepią

punkt szczepień w koziegłowach

Mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą już korzystać z powszechnych punktów szczepień, które przyjmują pacjentów w podpoznańskich gminach. 11 maja otwarto pierwszy z nich, w Koziegłowach. Do końca tygodnia mają też działać podobne placówki w Swarzędzu, Dopiewie, Mosinie, Rokietnicy, Kórniku i Luboniu.

Obecnie w powiecie poznańskim zaszczepionych zostało ponad 67 tysiący osób, blisko 18 tysięcy przyjęło drugą dawkę. Średnio dziennie podawanych jest około 400 dawek. Każdy z przygotowanych punktów może maksymalnie zaszczepić jednego dnia od 500 do 700 osób. Warunek jest jeden. Stałe dostawy szczepionek. – Zależy nam na jak najszybszym zaszczepieniu wszystkich chętnych mieszkańców powiatu poznańskiego. Wiadomo przecież, że uzyskanie zbiorowej odporności daje nam szansę na powrót do normalnego, pozbawionego ograniczeń życia – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

– Wszystkie punkty zorganizowane w powiecie, dzięki doskonałemu przygotowaniu przez gminy i dobrej współpracy ze Szpitalem Podolany, maksymalnie mogą szczepić nawet siedem dni w tygodniu, oczywiście pod warunkiem stałej dostawy szczepionek. Mam nadzieję, że wszystkie uruchamiane sukcesywnie w tym tygodniu punkty, będą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Nie zamykamy się również na Poznań czy inne samorządy – dodał.

– Szczepienia w powiecie poznańskim przebiegają bardzo sprawnie. Siedem otwieranych właśnie powszechnych punktów szczepień, to także bardzo duża liczba, biorąc pod uwagę fakt, że w innych powiatach zazwyczaj są to jedna lub dwie takie placówki – oceniła Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. 

W gminie Czerwonak powszechny punkt szczepień otwarto przy ul. Piłsudskiego 3 w Koziegłowach. Centrum Kultury i Rekreacji będzie przyjmować chętnych na razie w zależności od liczby dostępnych dawek. – Na początku dwa razy w tygodniu. Warto jednak podkreślić, że mamy potencjał i możliwości, aby szczepienia odbywały się każdego dnia tygodnia – zapewnia Szymon Jankowski, prezes Szpitala Podolany. – We współpracy z Metropolią Poznań przygotowaliśmy również punkt szczepień powszechnych w Śremie, w Sali Bazar, ale najwięcej naszych zespołów będzie działać w powiecie poznańskim – dodał.  

W gminie Dopiewo będzie można się zaszczepić w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie przy ul. Poznańskiej, a w gminie Kórnik w Centrum Rekreacji i Sportu OAZA przy ul. Krasickiego. W Luboniu punkt powstanie przy ul. Romana Maya. Kolejne dwa działać będą w Rokietnickim Ośrodku Sportu przy ul. Szamotulskiej oraz w hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Św. Marcina. Natomiast w Mosinie zaszczepić się będzie można przy ul. Wawrzyniaka (w tej gminie za zespoły szczepienia odpowiada spółka Medicomplex).

Partnerem medycznym akcji na terenie powiatu poznańskiego jest Szpital Podolany. Odpowiada on za zespoły szczepienne składające się z lekarzy i pielęgniark. Z kolei rejestrować się można na portalu e-pacjent albo poprzez infolinię 989. Istnieje także możliwość osobistego zapisania się w danym punkcie szczepień.

Przypomnijmy, że powiat poznański będąc koordynatorem całej akcji, przekazał do wojewody wielkopolskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia propozycje 23 lokalizacji powszechnych punktów szczepień. NFZ zaakceptował siedem z nich. Dodatkowo działa już sześć punktów zorganizowanych w ramach Metropolii Poznań. Są one zlokalizowane w gminach Buk, Komorniki, Kleszczewo, Pobiedziska i Tarnowo Podgórne. Taki placówka działa także w pobliskich Skokach.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 maja 2021