MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

W Metropolii przeciwko grypie

Uczestnicy spotkania dotyczącego szczepień przeciwko grypie

– Na każdym kroku podkreślam, że warto się szczepić. To, że obecnych czasach mamy do czynienia z tak dużą liczbą chorób, w dużej mierze wynika właśnie z tego, że coraz więcej ludzi unika szczepień – mówił starosta poznański Jan Grabkowski na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim, podczas której podpisano umowę ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań na dofinansowanie realizacji projektu pod nazwą „Profilaktyczny program szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców Metropolii Poznań”.

– Projekt realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Szczepienia przeciwko grypie będą realizowane w trzech najbliższych sezonach grypowych. Przewidujemy, że zaszczepionych zostanie 45 tysięcy osób. Grupą docelową są osoby w wieku 50-64 lata oraz osoby młodsze, od 25 do 49 lat, które wykonują zawód wymagający kontaktu z dużą liczbą ludzi, pracują w handlu, transporcie publicznym, oświacie, ochronie zdrowia czy też administracji – mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Szczepienia będą udzielane w 40 punktach zlokalizowanych w placówkach POZ na terenie Metropolii Poznań oraz w punktach szczepień organizowanych w zakładach pracy, których pracownicy należą do grup zwiększonego ryzyka. Równolegle ze szczepieniami będą prowadzone działania informacyjno-edukacyjne, upowszechniające wiedzę mieszkańców Metropolii Poznań na temat grypy, jej powikłań i profilaktyki. Zaplanowano również szkolenia na temat profilaktyki grypy dla pracowników służby zdrowia.

Koszt całkowity projektu to ponad 4,5 miliona złotych. – Ten program idealnie wpisuje się w politykę prozdrowotną prowadzoną przez powiat poznański. Tylko przypomnę, że od 2008 roku prowadzimy szczepienia przeciwko wirusowi HPV. W tym czasie objętych nim zostało ponad osiem tysięcy dziewczynek. Od 2013 roku szczepimy dzieci przeciwko pneumokokom, z czego skorzystało kolejnych siedem tysięcy maluchów. W tym samym roku zaczęliśmy szczepić przeciwko grypie – przypomniał Jan Grabkowski.

– To wszystko sprawia, że pod tym względem jesteśmy absolutnym liderem wśród samorządów. Ważne jest, że za programem szczepień przeciwko grypie pójdą działania edukacyjne. Ludzie muszą wiedzieć, że jest to potrzebne i konieczne  – dodał starosta poznański. O tym, że ta edukacja jest potrzebna, przekonywał również Tadeusz Czajka. – Polska cały czas należy do krajów o najniższych wskaźnikach pod względem liczby osób zaszczepionych przeciwko grypie – stwierdził wójt gminy Tarnowo Podgórne.

I to niestety powoduje, że wiele osób choruje. Tylko w styczniu bieżącego roku w Wielkopolsce odnotowano blisko 77 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na tę chorobę. Ponad pół tysiąca osób wymagało hospitalizacji, a dwie nawet zmarły. – Dlatego należy się szczepić. I to regularnie, każdego roku, ponieważ mamy różnego rodzaje mutacje tej choroby – podkreślił Jan Grabkowski, będący jednocześnie wiceprezesem Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 marca 2019