MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

W poszukiwaniu talentów

jerzy pelowski

– Z roku na rok poziom imprezy jest coraz wyższy, co podkreślają profesjonalni jurorzy. To tylko pokazuje, że w gronie osób z niepełnosprawnościami prawdziwych talentów nie brakuje – mówi Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie.

W tym roku odbędzie się dziesiąty, jubileuszowy Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Zlot Talentów”. Można się zatem pokusić o pewne podsumowania…
Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 2013 roku. Ona powstała przede wszystkim po to, aby umożliwić osobom z różnymi niepełnosprawnościami zaprezentowanie swoich uzdolnień twórczych, bo od początku założyliśmy, że w tym środowisku nie brakuje ludzi utalentowanych. Równie ważnym powodem, dla którego to przedsięwzięcie zostało powołane do życia była chęć pokazania, że niepełnosprawni nie są w niczym gorsi od osób zdrowych. I to, mam wrażenie, nam się udaje. Co równie ważne, przez te wszystkie lata udało nam się zaktywizować różne środowiska, które wcześniej nie były zainteresowane możliwością prezentacji własnych dokonań twórczych. Niejako przy okazji imprezy następuje również coraz większa integracja wspomnianego środowiska, co także nie jest bez znaczenia.

Kto jest organizatorem Przeglądu?
Od samego początku jest nim Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” prowadząca Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Powiat poznański finansuje to zadanie w ramach otwartego konkursu ofert.

W jakich dziedzinach uczestnicy „Zlotu Talentów”mogą zaprezentować swoje zdolności?
Przegląd w dużej mierze stwarza okazję do zaprezentowania tego, co na co dzień jest realizowane podczas zajęć w placówkach terapeutycznych działających na terenie powiatu poznańskiego. W tym roku, tak jak w latach poprzednich, uczestnicy „Zlotu Talentów” będą mogli przedstawić swoje uzdolnienia w takich dziedzinach sztuki jak plastyka, fotografia, film, muzyka i teatr.

Które z wymienionych przez Pana kategorii cieszą się największym powodzeniem?
Najwięcej trafia do nas prac plastycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się również tematy związane z fotografią. To jednak zrozumiałe, ponieważ są one stosunkowe łatwe do zrealizowania. Przygotowanie teledysku czy też sztuki teatralnej wymaga już znacznie większych przygotowań i poważnego zaangażowania, i to dużej grupy osób. Tym bardziej cieszy, że wspomniane już małe formy teatralne oraz teledyski z roku na rok są coraz lepsze. Ich poziom jest naprawdę wysoki, co zresztą podkreślają jurorzy. W tym przypadku skok jakościowy jest największy.

jerzy pelowski

Wspomniał Pan o jurorach, więc warto może wspomnieć o tym, kto ocenia prace uczestników Przeglądu.
To przede wszystkim fachowcy i profesjonaliści. Od dłuższego już czasu z naszą imprezą związani są m.in. Marek Pruchniewski – dramatopisarz, scenarzysta, wykładowca w Szkole Laboratorium Dramatu oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej, a także Piotr Derewenda – producent różnego rodzaju projektów filmowych, współpracujący z różnymi stacjami telewizyjnymi. Dodam tylko, że tak jak każdego roku na laureatów tegorocznego „Zlotu Talentów” czekają nagrody rzeczowe. A spośród wszystkich uczestników Przeglądu, tradycyjnie już, wyłoniony zostanie „Talent Roku”, który otrzyma nagrodę specjalną.

W przeszłości kto otrzymywał tę nagrodę?
W ubiegłym roku trafiła ona do reprezentantów Środowiskowego Domu Samopomocy w Kórniku „Gościnni” za spektakl pt. „Mały Książę”. Wcześniej jury doceniało także twórców teledysków czy też prac plastycznych. W tym przypadku reguły nie ma.

Na co jeszcze mogą liczyć laureaci?
Ich prace trafiają na okolicznościowe kalendarze i pocztówki. Tradycją już także jest, że najlepsze prace można podziwiać w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Swego czasu, dla tych najzdolniejszych, w okresie letnim, organizowaliśmy specjalne warsztaty artystyczne, gdzie przez kilka dni, pod okiem profesjonalistów, mogli oni podnosić swoje umiejętności w konkretnych dziedzinach sztuki. Z powodu pandemii ten projekt został jednak zawieszony.

Kiedy poznamy tegoroczny „Talent Roku”?
Finał Przeglądu planujemy we wrześniu, w hali widowiskowo-sportowej w Mosinie. Wszystkie informacje, w tym regulamin imprezy, czy też karty zgłoszeń można znaleźć na stronie powiat.poznan.pl (TUTAJ) Wierzę, że ta jubileuszowa edycja będzie pod każdym względem wyjątkowa i dostarczy nam wielu artystycznych doznań.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 kwietnia 2022