MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

W trosce o środowisko

złap deszcz plakat

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z pogarszającego się z roku na rok stanu środowiska naturalnego. Cieszy też, że coraz więcej samorządów włącza się do różnego rodzaju akcji proekologicznych. W ostatnich dniach z takimi inicjatywami wyszły gminy Tarnowo Podgórne oraz Mosina. W tej pierwszej zorganizowano konkurs pod nazwą „Złap deszcz”.

– Z każdym rokiem przyroda coraz silniej sygnalizuje nam, że nadmierne jej eksploatowanie prowadzi do bardzo złych zmian w środowisku. Chcąc spowolnić, zatrzymać, a w przyszłości odwrócić negatywne zmiany, które codziennie obserwujemy w otaczającym nas świecie, powinniśmy otoczyć ją coraz większą troską i z coraz większym poszanowaniem podchodzić do jej zasobów – czytamy na stronie gminy, gdzie przypomniano także wcześniejsze działania proekologiczne.

– Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadziliśmy segregację śmieci, wybudowaliśmy zbiorniki retencyjne w Baranowie, stale inwestujemy w rozwój komunikacji publicznej, wymianę autobusów na niskoemisyjne, rozwój dróg rowerowych, dofinansowujemy wymianę pieców na paliwo stałe. Prowadziliśmy również dofinansowanie budowy paneli fotowoltaicznych. Teraz śladem kilku samorządów, chcemy zachęcić do zadbania w sposób dostępny dla każdego o jeden z najcenniejszych zasobów naszej planety, czyli o wodę – czytamy w informacji.

Na czym konkretnie polega konkurs „Złap deszcz”? – Zachęcamy do realizacji instalacji do łapania wód opadowych i następnie do wykorzystywania tego skarbu w ogrodzie, w domu czy w firmie. Zapraszamy do nadsyłania zdjęć dokumentujących instalacje, ich budowę, czy już końcowy sposób wykorzystywania wód opadowych – zaprasza gmina. Konkurs potrwa do 12 czerwca. Dla tych, których pomysły zyskają największą popularność na facebookowym profilu czekają nagrody. Więcej informacji na stronie gminy TUTAJ.

złap deszcz plakat

Kampanię informacyjno-edukacyjną, której celem jest m.in. promocja zdrowego trybu życia oraz ochrona środowiska wprowadza także gmina Mosina. – Będzie ona dotyczyła promocji retencjonowania wody opadowej, wzmocnienia dotychczasowych działań związanych z ochroną powietrza oraz popularyzacji zakładania łąk kwietnych oraz ogrodów deszczowych. W ramach zaplanowanych na kilka miesięcy konkursów o tematyce prozdrowotnej i proekologicznej, uczestnicy będą mogli otrzymać m.in. zbiorniki na deszczówkę, nasiona do zakładania łąk kwietnych, budki dla ptaków czy sadzonki drzew – informuje gmina.

– Na akcję składa się kilka niezwykle ważnych elementów. Pierwszy dotyczy promocji retencjonowania wody „H2O – złap to”. Przynosi on nie tylko korzyści ekologiczne, ale również pozwala wypracować całkiem spore oszczędności z punktu widzenia ekonomicznego. Drugi to popularyzacja wśród mieszkańców sadzenia drzew. Zarówno liściastych, które stanowią doskonałe wsparcie zatrzymywania w ekosystemie wody, jak również iglastych, których olejki eteryczne mają wiele właściwości wpływających pozytywnie na nasze zdrowie. Trzeci element, to akcje edukacyjne dotyczące zakładania łąk kwietnych i ogrodów deszczowych – czytamy w komunikacie. Więcej o akcji można przeczytać na stronie gminy TUTAJ.

żyj zdrowo mosina plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 maja 2020