MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Warsztaty kulinarne

warsztaty kulinarne

Aromat czosnku i majeranku zwiastował zbliżające się święta Wielkanocne w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu – uczniowie klas gastronomicznych wzięli bowiem udział w warsztatach i uczyli się nie tylko prawidłowego przygotowywania białej kiełbasy, która w Wielkopolsce szczególnie celebrowana jest na świątecznych stołach, ale również jej smaku. Zajęcia prowadził Przemysław Tecław, kierownik Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku, będącego filią  Muzeum Rolnictwa Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Uczniowie pod okiem specjalisty odważali składniki, mielili mięso, mieszali farsz, nabijali osłonkę i parzyli kiełbasę. Spotkanie zakończyła degustacja.

Inicjatorem wydarzenia był Witold Wróbel ambasador sieci Culinary Hertige Europe, który podczas spotkania opowiadał  o tradycjach kulinarnych regionu. Warto wspomnieć, że dzięki staraniom m.in. Witolda Wróbla w 2017 roku Kiełbasę Białą Wielkopolską Parzoną wpisano do rejestru w Unii Europejskiej jako produkt posiadający certyfikat „Chronione Oznaczenie Geograficzne”. Spotkanie w szkole w Swarzędzu to pierwsze takie wydarzenie, do którego doszło m.in. z powodu włączenia się inicjatywy samorządowej instytucji kultury, tj. Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

Współpraca między szkołą a Instytutem będzie opierać się nie tylko na pojedynczych spotkaniach, bowiem uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich będą mieli możliwość odbywania praktyk zawodowych w Dworze Skrzynki, będącym siedzibą Instytutu, stanowiącym zarówno Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego jak centrum konferencyjno-szkoleniowe z bazą noclegową oraz restauracją. Pod okiem specjalistów z Instytutu, m.in. szefa kuchni z wieloletnim doświadczeniem, Kajetana Świokły będą mogli podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, ale także sprawdzić się i rozwijać swoje kulinarne pasje.

Receptura wielkopolskiej białej kiełbasy parzonej zgłoszona do unijnej certyfikacji pochodzi z 1929 roku, a została odnaleziona w Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku. W jej skład wchodzi mięso z szynek wieprzowych: 70% mięsa chudego, 20% mięsa tłustego, 10% mięsa ścięgnistego, które musi pochodzić ze świń hodowanych w Wielkopolsce, zaś majeranek i czosnek pochodzić musi z wielkopolskich plantacji. Mięso wykorzystane do wytworzenia tej certyfikowanej kiełbasy musi być bardzo świeże. By zapewnić bogaty aromat, pieprz czarny ziarnisty musi być zmielony bezpośrednio przed przygotowaniem farszu. Przepis znaleźć można na stronie www.smakipowiatupoznanskiego.pl w zakładce Kulinaria.

O warsztatach w Telewizji STK TUTAJ

Źródło: Instytut Skrzynki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 marca 2023