MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Warsztaty psychologiczne

Promocja zdrowia psychicznego, zapobieganie zaburzeniom psychicznym oraz kształtowanie umiejętności psychospołecznych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Poznańskiego poprzez organizację cyklu warsztatów psychologicznychto projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Młodych Twórców V.I.T.R.I.O.L.  i finansowany przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

Adresatami projektu są uczniowie publicznych szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu poznańskiego. Projekt zakłada przeprowadzenie jesienią 2014 warsztatów psychologicznych wśród kilkuset uczniów z 25 klas siedmiu szkół (zespoły szkół w Kórniku, Mosinie, Puszczykowie, Bolechowie i Murowanej Goślinie, Rokietnicy, Swarzędzu).

W ramach działań opracowano także broszurę edukacyjną nt. zdrowia psychicznego skierowaną do młodych osób, która została rozdystrybuowana w wymienionych szkołach, a także zrealizowano 3-minutowy spot promocyjny dotykający tematyki zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Spot jest emitowany na antenie telewizji WTK w miesiącu październiku, a także dostępny pod adresem: http://www.vitriol.pl/spot-dbaj-o-zdrowie.html

Jak wynika z relacji osób prowadzących warsztaty – większość młodzieży zgłasza chęć i potrzebę częstszego uczestniczenia w podobnych zajęciach. „Myślę, że podczas tych spotkań zadziało się sporo dobrego, ale dalsze potrzeby młodzieży są naprawdę duże.” – opowiada jedna z trenerek.

Okres dojrzewania jest szczególnym okresem, kiedy buduje się tożsamość i młody człowiek jest narażony na stres, obniżenie nastroju, czy też jego zmienność. Transformacja, jaka zachodzi w organizmie młodego człowieka jest tak poważna, że nie wolno jej bagatelizować, wręcz przeciwnie – należy wspierać nastolatków wiedzą na temat zdrowia psychicznego. Wiedza taka zmniejsza lęk, poczucie odmienności, daje możliwość zrzucenia z siebie ciężaru, jeśli młody człowiek nie radzi sobie z emocjami i ze stresem.

Wiedza dotycząca zaburzeń psychicznych i możliwości ich leczenia nie jest wystarczająca – nie tylko wśród młodzieży, ale także dorosłych. Konsultacja u psychologa lub lekarza psychiatry jest ciągle tematem tabu, a tymczasem wg badań krakowskich psychiatrów co trzeci gimnazjalista w Polsce ma objawy depresji, a samobójstwa młodzieży stanowią trzecią przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej.

 

[hana-flv-player video=”https://powiat.poznan.pl/wp-content/uploads/2014/10/Spot-3m-SP.mp4″ width=”570″ height=”340″ description=”” player=”5″ autoload=”true” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”true” /]

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 października 2014