MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Warsztaty psychologiczne

Promocja zdrowia psychicznego, zapobieganie zaburzeniom psychicznym oraz kształtowanie umiejętności psychospołecznych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Poznańskiego poprzez organizację cyklu warsztatów psychologicznychto projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Młodych Twórców V.I.T.R.I.O.L.  i finansowany przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

Adresatami projektu są uczniowie publicznych szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu poznańskiego. Projekt zakłada przeprowadzenie jesienią 2014 warsztatów psychologicznych wśród kilkuset uczniów z 25 klas siedmiu szkół (zespoły szkół w Kórniku, Mosinie, Puszczykowie, Bolechowie i Murowanej Goślinie, Rokietnicy, Swarzędzu).

W ramach działań opracowano także broszurę edukacyjną nt. zdrowia psychicznego skierowaną do młodych osób, która została rozdystrybuowana w wymienionych szkołach, a także zrealizowano 3-minutowy spot promocyjny dotykający tematyki zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Spot jest emitowany na antenie telewizji WTK w miesiącu październiku, a także dostępny pod adresem: http://www.vitriol.pl/spot-dbaj-o-zdrowie.html

Jak wynika z relacji osób prowadzących warsztaty – większość młodzieży zgłasza chęć i potrzebę częstszego uczestniczenia w podobnych zajęciach. „Myślę, że podczas tych spotkań zadziało się sporo dobrego, ale dalsze potrzeby młodzieży są naprawdę duże.” – opowiada jedna z trenerek.

Okres dojrzewania jest szczególnym okresem, kiedy buduje się tożsamość i młody człowiek jest narażony na stres, obniżenie nastroju, czy też jego zmienność. Transformacja, jaka zachodzi w organizmie młodego człowieka jest tak poważna, że nie wolno jej bagatelizować, wręcz przeciwnie – należy wspierać nastolatków wiedzą na temat zdrowia psychicznego. Wiedza taka zmniejsza lęk, poczucie odmienności, daje możliwość zrzucenia z siebie ciężaru, jeśli młody człowiek nie radzi sobie z emocjami i ze stresem.

Wiedza dotycząca zaburzeń psychicznych i możliwości ich leczenia nie jest wystarczająca – nie tylko wśród młodzieży, ale także dorosłych. Konsultacja u psychologa lub lekarza psychiatry jest ciągle tematem tabu, a tymczasem wg badań krakowskich psychiatrów co trzeci gimnazjalista w Polsce ma objawy depresji, a samobójstwa młodzieży stanowią trzecią przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej.

 

[hana-flv-player video=”https://powiat.poznan.pl/wp-content/uploads/2014/10/Spot-3m-SP.mp4″ width=”570″ height=”340″ description=”” player=”5″ autoload=”true” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”true” /]

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 października 2014