MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Warto rzucić palenie

akcja rzucam palenie

Co roku, w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. – Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zrezygnowania z tego szkodliwego nałogu – mówi Beata Rutkowska z Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Akcja przyjęła się w wielu krajach na całym świecie, w tym także w Polsce. Wspiera ją również powiat poznański, który w Światowy Dzień Rzucania Palenia, już po raz jedenasty zorganizował punkt informacyjno-edukacyjny, połączony z badaniem poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

– Najczęściej ten tlenek węgla, potocznie zwany też czadem, występuje u osób palących. Często pojawia się jednak również u biernych palaczy, można go też nabyć z otoczenia. Im gorszy wynik, tym stopień niedotlenienia organizmu jest większy. Na szczęście, u osób, które nie palą wyniki badań w zdecydowanej większości są pozytywne – dodaje Beata Rutkowska. Z badań, które przez kilka godzin prowadzone były w budynku Starostwa Powiatowego w Poznaniu, skorzystało kilkadziesiąt osób. Wszyscy oni otrzymali też ulotki na temat szkodliwości palenia.

Warto je przeczytać, bo to temat w naszym kraju ciągle aktualny. Szacuje się bowiem, że codziennie papierosy pali jedna czwarta naszych rodaków. A jak wiadomo, nikotyna jest przyczyną wielu chorób: nowotworowych, układu oddechowego czy też układu krążenia. Dodajmy, że w krajach europejskich, co piąty przypadek raka jest spowodowany przez palenie papierosów. Niestety, konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuc o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Po co więc truć sibie i najbliższych?

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 listopada 2018