MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi

Wernisaż oraz rajd pieszy

plakat Skrzynki w Krainie OZ

W sobotę, 8 czerwca o godz. 11.00 w Dworze Skrzynki rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie – Instytut Skrzynki wraz z Bartoszem Świątkiem przygotowali atrakcje dla wielbicieli pieszych wędrówek po niezwykłych zakątkach powiatu poznańskiego: na tropach ozu bukowsko-mosińskiego. Program imprezy:

  • 11.00 – prezentacja pt. „Skrzynki w krainie OZ: na stropach ozu bukowsko-mosińskiego”
  • 11.30 – wernisaż wystawy fotografii Bartosza Świątka pt. „Skrzynki w krainie OZ” w Galerii Skrzynki (przyziemie dworu)
  • 12.00 – start rajdu pieszego
  • godz. 15.00 – 16.00 – zakończenie imprezy przy grillu na terenie parku w Dworze Skrzynki.

Pieszo śladami ozu
Trasa rajdu początkowo będzie przebiegać śródleśną kotlinką ze stawami. Następnie lasami uczestnicy udadzą się na najwyższy punkt w okolicy i powędrują wzdłuż brzegów meandrującej rzeczki Samicy Stęszewskiej. Sił do dalszej wędrówki pozwoli nabrać odpoczynek w otoczeniu pomnika przyrody „Źródełko Żarnowiec”, gdzie przy rozpalonym ognisku będzie przerwa na posiłek (napoje i kanapki w zakresie własnym). Przy okazji pobytu w tym miejscu, warto wejść na szczyt stromego zbocza i spojrzeć na teren z innej perspektywy. Chętni będą mogli policzyć schody prowadzące na górę.

Droga powrotna prowadzić będzie obok ruin dawnego młyna wodno-parowego w Tomicach. Niedaleko tego miejsca grupa opuści niebieski szlak pieszy i polnymi drogami dotrze na krawędź wału ozowego. Ten odcinek wycieczki odsłoni przed wędrowcami mozaikę pól i lasów. Na koniec pozostanie zejście do utwardzonej drogi, która poprowadzi do punktu startu. W czasie całego rajdu chętni będą mieli zatem okazję aż trzy razy wspiąć się na część ukrytych wśród lasów pagórków. Start i meta rajdu: Dwór w Skrzynkach k/Stęszewa. Długość trasy to około 5-6 kilometrów.

Czym są ozy?
Zasięg lodowca podzielił Wielkopolskę na dwie odmienne krajobrazowo części. Jej północną  i środkową część zdobią ogromne obszary lasów (zajmujące jedną czwartą powierzchni województwa), morenowe wzgórza oraz polodowcowe rynny wypełnione wodą, czyli jeziora. Po cofnięciu się lądolodu rzeźbę terenu zaczęły kształtować również wiatr (tworząc wydmy) i rzeki. Na południe i wschód lodowiec nie dotarł, tereny tu są bardziej rozległe, płaskie, pozbawione naturalnych jezior i lasów. Tam, gdzie występowały lodowce, geomorfolodzy dostrzegają moreny, kemy, sandry, drumliny, pradoliny. Jedną z tych polodowcowych form ukształtowania terenu, stosunkowo rzadko spotykaną i mało znaną, są ozy. Niepozorne z nazwy ozy mogą stanowić rejony niezwykle atrakcyjne turystycznie, idealne na weekendowe wypady dla osób ceniących bliski kontakt z przyrodą i… spokój na szlaku.

Ozy są elementem krajobrazu polodowcowego. Ozy nie powstały bezpośrednio jako rezultat działalności lodowca, są to formy wytworzone w wyniku aktywności wód pochodzących z topniejącego lądolodu. Otóż rzeki krążące w tunelach i szczelinach wewnątrz niego gromadziły warstwy piasków i żwirów. Ozy powstawały w czasie postoju lub ustępowania lądolodu, kiedy zwiększał się przepływ wody w wyniku topnienia lodu. Formy te występują zatem w strefie czoła lądolodu i są ułożone prostopadle do wałów moreny czołowej – zgodnie z kierunkiem przesuwania się lądolodu. Ozy wyglądają trochę jak kolejowe nasypy, a z lotu ptaka przypominają wijącego się węża. Zdarza się pomylić je z kemami, które są jednak całkiem inne: to kopulaste, garbowate pagórki. Zbocza ozów są natomiast zwykle strome.

Bartosz Świątek – autor prezentacji, wystawy i przewodnik rajdu
Bohaterem  wydarzenia (prezentacja, wernisaż) i przewodnikiem po okolicy będzie Bartosz Świątek (rocznik 1984) – wielkopolanin, miłośnik przyrody, gór, Polski, uczestnik licznych rajdów i maratonów pieszych, amator sielskich krajobrazów podpisujący się pod hasłem “Cudzą ziemię poznać warto, swoją – obowiązek”. Zapalony włóczęga lubiący eksplorować bliższą i dalszą okolicę, zwłaszcza mało znane, nieoczywiste miejsca.

Najbliższe jego sercu są dwa regiony: Wielkopolska z racji pochodzenia i zamieszkania, oraz Ziemia Świętokrzyska, ponieważ znalazł tam żonę. Zaraża swoją rodzinę pasjami, od małego wprowadzając dzieci w świat przyrody, literatury, umiłowania piękna i rozbudzając ich ciekawość świata. Szachista, autor książki „Życie jak partia szachów”. Autor artykułów o tematyce krajoznawczej, przyrodniczej i szachowej. Wstęp wolny, obowiązują zapisy na prezentację oraz udział w rajdzie. Prosimy o przesłanie informacji o rezerwacji na adres: kontakt@instytutskrzynki.pl do dnia 6 czerwca 2024 r.

Źródło: Instytut Skrzynki

plakat plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 maja 2024