Relacje
Węzeł przesiadkowy w Buku
W Buku oficjalnie otwarto zintegrowany węzeł przesiadkowy. Projekt dofinansowano ze środków unijnych. – W obrębie całej aglomeracji takich punktów wyznaczyliśmy ponad czterdzieści. I powoli zbliżamy się do finału, ponieważ niemal wszystkie te inwestycje zostały już zrealizowane. Jedne są większe inne mniejsze. Węzeł w Buku należy do tych jednych z największych – powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, który obok burmistrza Miasta i Gminy Buk, Pawła Adama był jednym z tych, którzy dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi podczas uroczystości przy ul. Kolejowej.
Projekt w Buku składał się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym była budowa węzła przesiadkowego, który realizowała gmina; drugim natomiast budowa 5-kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ciągu drogi Buk – Szewce. Za tę część przedsięwzięcia odpowiadał powiat poznański. – Ideą zintegrowanych inwestycji terytorialnych jest współpraca między różnymi szczeblami samorządów. Powiat mocno wspiera gminy przy tego typu inwestycjach. Zrealizowaliśmy lub realizujemy ich kilkanaście – stwierdził Bartosz Zawieja, dyrektor Wydziału Tworzenia i Realizacji Projektów Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Nowy węzeł w Buku ma na celu przede wszystkim zintegrowanie różnych środków transportu publicznego: kolejowego, rowerowego i samochodowego. Równie ważnym aspektem jest zwiększenie roli niskoemisyjnego transportu publicznego w komunikacji. Dzięki nowej inwestycji mieszkańcom miasta i gminy Buk nie tylko zapewniono bezpieczny dojazd do stacji PKP i zbudowano nowoczesną ścieżkę rowerową, ale także stworzono monitorowane miejsca parkingowe na 128 miejsc oraz zapewniono infrastrukturę towarzyszącą, czyli m.in. nową poczekalnię dla pasażerów i automatyczną toaletę publiczną.
Projekt zrealizowany został w ramach Osi Priorytetowej 3 „Energia” Działanie 3.3. „Wsparcie strategii niskoemisyjnych, w tym mobilność miejska” Poddziałanie 3.3.3. „Wsparcie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania” WRPO na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu partnerskiego powiatu poznańskiego oraz Miasta i Gminy Buk została oszacowana na kwotę 11.632.376 zł, natomiast kwota dofinansowania całości zadania to 9.594.226 zł.