MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Więcej miejsc w poznańskich szkołach (06.03.2023)

Samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań przegłosowały rozwiązanie dla wyzwania zwiększonego naboru do szkół średnich w roku szkolnym 2023/2024. W szkołach Poznania i powiatu poznańskiego powstaną dodatkowe klasy, żeby zaspokoić zapotrzebowanie blisko dwukrotnie wyższej liczby uczniów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym. Będzie na nich czekać 12 tys. miejsc w Poznaniu i 2 tys. – w powiecie poznańskim. Dodatkowe koszty częściowo poniosą gminy Metropolii.

Siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki, pomogą Poznaniowi i powiatowi sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. 21 gmin wyłoży łącznie 5 mln zł, tyle samo dodatkowo wydatkuje powiat poznański. Nadchodzący rok szkolny 2023/2024 będzie początkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych dla półtora standardowego rocznika, co jest wynikiem kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich 10 lat.

– Mieliśmy świadomość stojącego przed nami wyzwania, dlatego od tygodni rozmawialiśmy o tym w gronie samorządów Metropolii – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, prezes Zarządu Metropolii Poznań – W tym tygodniu Rada Metropolii przegłosowała współfinansowanie zwiększonej liczby miejsc w szkołach. Uważam, że to głosowanie było jednym z najważniejszych w historii naszego stowarzyszenia. Mamy w Poznaniu o 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach, a teraz mamy też o 50 procent większą dla nich ofertę. Bardzo dziękuję Staroście, Burmistrzom i Wójtom, którzy z troski o uczniów podjęli nieoczywistą przecież decyzję. Co więcej, zobowiązaliśmy się do kolejnych rozmów, żeby jeszcze w tym roku wypracować rozwiązanie na okres do 2030 roku.

Uchwała przyjęta przez Radę Metropolii Poznań ustala dodatkową składkę członkowską. 23 samorządy (powiat poznański oraz miasta i gminy Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne) zgodziły się, że te fundusze trafią na organizację finansowania zwiększonej liczby miejsc w liceach i technikach, przez najbliższy, kluczowy rok szkolny. Jednocześnie zarząd Metropolii zobowiązał się do końca roku 2023 opracować koncepcję finansowania oświaty do 2030.

– To mocny przykład tego, jak skutecznie potrafimy działać łącząc samorządowe siły – ocenił Jan Grabkowski, Starosta Poznański, wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań – Mamy świadomość naszej specyficznej sytuacji geograficznej: powiat poznański jest położony wokół Poznania. Mamy szkoły, które prowadzimy jako powiat, są placówki organizowane przez gminy. Jednak dla wielu naszych uczniów szeroka i dostępna komunikacyjnie oferta edukacyjna stolicy regionu jest bardzo atrakcyjna. Ze świadomością blisko dwa razy większej liczby uczniów niż choćby dwa lata temu, usiedliśmy do rozmów, żeby zaspokoić ich potrzeby. Po trudnych rozmowach wstaliśmy od stołu z jednogłośnie zaakceptowanym rozwiązaniem.

W efekcie decyzji Rady Metropolii Poznań możliwe było zgłoszenie w systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/24: 12 153 miejsc w Poznaniu oraz 1872 miejsc w powiecie poznańskim (łącznie szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat bądź gmina), co daje łącznie możliwość nauki dla 14025 uczniów. W tej liczbie nie są zawarte szkoły działające na terenie Poznania, które nie są prowadzone przez samorząd i nie prowadzą naboru za pomocą wspólnego systemu.

– Wyszliśmy naprzeciw tej potrzebie, choć nie było to oczywiste – podkreślał Tadeusz Czajka, Wójt Gminy Tarnowa Podgórnego, Wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań. – Kształcenie ponadpodstawowe leży w kompetencji powiatów, a nie gmin. Ale rozumiejąc trudną sytuację, zdecydowaliśmy się, by w obecnych, szczególnych warunkach pomóc. Na poziomie gmin my również odczuliśmy trudności związane z reformą, której zawdzięczamy obecne zwiększenie liczby uczniów w liceach.

– Nie mogliśmy zostawić naszych mieszkańców w trudnej sytuacji – dodaje Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza, członek Zarządu Metropolii Poznań. – Nie jest prosto stworzyć tyle dodatkowych miejsc, dlatego dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. To przykład dobrej współpracy. Nie my stworzyliśmy ten problem, ale my możemy go rozwiązać.

miastopoznaj.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 marca 2023