MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Więcej niż blues

Takim hasłem można określić program ósmej edycji festiwalu BLusowo. Odbędzie się on w sobotę, 25 sierpnia, a na dwóch scenach doświadczymy sporych kontrastów. Wśród wykonawców będą i młodzi, i doświadczeni. Zagrają grupy typowo bluesowe, i takie, które z tego gatunku czerpią inspiracje, lecz nie zamykają się w sztywnych ramach. Tradycyjnie, nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin i hitu ostatniej edycji – warsztatów tańca bluesowego.

To od nich rozpocznie się program tegorocznego BLusowa. Już o godz. 12.30 pod sceną przy ośrodku Val di Sole zajęcia taneczne poprowadzi Hanna Paulouskaya. To doświadczona i rozmiłowana w bluesie tancerka, która – jak widzieliśmy w ubiegłym roku – potrafi swoją pasją zarazić nawet mniej tanecznie usposobionych widzów. Zajęcia współprowadzić będzie Mateusz Trojanowski. Taneczny wstęp przyda się nieraz podczas kolejnych koncertów, a prowadząca pojawiać się będzie na scenie także podczas przerw między występami.

Już pierwszy z nich będzie solidną dawką energetycznej muzyki. Na scenie zamelduje się, obchodzący w tym roku 10-lecie działalności, zespół Mean Machine. Poznaniacy, którzy 5 lat temu byli finalistami festiwalowego konkursu, wydali właśnie świetnie przyjętą płytę „Ogrody Salomona”. Album nagrany w (specjalizującym się w analogowych brzmieniach) Vintage Records Studio, przynosi solidną dawkę klasycznego bluesowego, hard-rockowego i momentami psychodelicznego grania.

Po poznaniakach na scenę wkroczy Francis Tuan. To projekt założony przez lidera zespołu Katedra, Fryderyka Nguyena, który odważnie miesza współczesną technikę i loopery, z wykorzystywaniem zakurzonych instrumentów z lat 60. I 70 oraz etnicznych instrumentów z Wietnamu. W styczniu ubiegłego roku ukazał się jego pierwszy minialbum, „Poems”, zawierający muzyczne adaptacje wierszy anglojęzycznych poetów. Z tym repertuarem Francis Tuan odwiedził m. in. Open’er Festival, Spring Break i Slot Art Festival. Na scenie towarzyszy mu zwykle zespół w składzie: Ajda Wyglądacz (gitara basowa, chórki) I Paweł Drygas (perkusja, chórki).

Od samego początku, nieodłącznym i bardzo ważnym elementem festiwalu jest finał konkursu dla obiecujących zespołów bluesowych. W ciągu dwóch godzin będzie można posłuchać 4 wykonawców z całej Polski, którzy powalczą o tytuł Grand Prix i nagrodę w wysokości 2500 zł. Przyzna ją jury, któremu przewodniczyć będzie znany dziennikarz Radia Poznań i znawca bluesa – Ryszard Gloger. Tegoroczny zestaw konkursowy jest naprawdę interesujący. Zagrają: C Major Seven, Agata Karczewska, Kapitan Stereo i Roxana Tutaj & Good Omen.

Tuż po przesłuchaniach konkursowych na scenie zamelduje się rekordzistka pod względem występów na festiwalu BLusowo: Joanna Pilarska. Popularna JoPil, która jest mieszkanką Tarnowa Podgórnego, zaprezentuje program całkowicie inny, niż w ubiegłym roku. Namiastkę nowego materiału songwriterki, gitarzystki i wokalistki, czyli singel „A Long Way from You” można już odnaleźć w muzycznych serwisach. Premierowe utwory i nowe aranżacje starszych piosenek wykona ze swoim nowym, sześcioosobowym zespołem. Koncerty „u siebie” mają niepowtarzalny klimat, tym bardziej nie można przegapić jej występu.

Kwadrans przed 18 festiwalowe wydarzenia przeniosą się na główną scenę, tradycyjnie ustawioną na placu przy kościele. Fanów bluesa przywita tam dziecięcy zespół Czarodzieje To My, który swój sceniczny debiut zaliczył podczas organizowanego przez GOK „SEZAM” przeglądu Rozśpiewana Gmina.

Pierwszym międzynarodowym akcentem festiwalu BLusowo 2018 będzie występ polsko-amerykańskiego zespołu George Dyer Band. Laureaci ubiegłorocznej edycji festiwalu BLusowo zawojowali także inne bluesowe sceny, zdobywając I nagrodę i nagrodę publiczności festiwali Las Woda Blues i Blues Nad Odrą oraz wygrali też Promo Festival, May Blues Meeting w Koźminie Wielkopolskim. Urodzony w Kalifornii, a wychowany we Francji George Dyer jest muzykiem o niebanalnej historii (m. in. zaszczepił bluesa w Kenii), a obecnie mieszka we Wrocławiu, gdzie dobrał sobie bardzo interesujący skład.

Także ze stolicy Dolnego Śląska przyjedzie niesamowity duet, który czasem zamienia się w trio: Pola Chobot & Adam Baran. Artyści znani także z triphopowej grupy Jabłonka, doskonale odnajdują się także w korzennym, bluesowym wcieleniu. Ich wydany jesienią minialbum „Brudno” zaowocował nagrodą „Odkrycie Roku” czytelników kwartalnika „Twój Blues”. Oryginalne pomysły i brzmienie gitary Adama Barana i hipnotyzujący głos Poli Chobot, doprowadziły wrocławian do występów na Rawa Blues Festival i radiowej Trójce, a także zaproszeniem do finału tegorocznego konkursu Rytmy Młodych na legendarnym festiwalu w Jarocinie. Do Lusowa niebanalny duet przyjedzie niemal prosto z Nottoden w Norwegii. Wyjazd na sierpniowe warsztaty i nagrania jest z kolei owocem przyznania im stypendium Europejskiej Unii Bluesa z siedzibą w Brukseli.

Po występie dwudziestokilkulatków na scenie pojawi się grupa, która świętuje w tym roku 30-lecie działalności: legendarna Zdrowa Woda. Dokładnie trzy dekady temu zespół został laureatem festiwalu Rawa Blues, na którym pojawiał się potem wielokrotnie. Na początku lat 90. muzycy grupy współtworzyli pierwsze akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, trzykrotnie grali na Przystanku Woodstock, występowali także w Jarocinie, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, festiwalach Muzyczny Camping, Blues nad Bobrem, Fama i wielu, wielu innych. Zdrowa Woda ma w dorobku 8 studyjnych płyt, w tym jedną nominowaną do Fryderyka w kategorii „Album roku – muzyka tradycji i źródeł”.

Gwiazda wieczoru przyjedzie do Lusowa aż z Budapesztu. To na wydziale jazzu tamtejszej akademii muzycznej narodziła się grupa Mörk, którą stworzyli niezwykle wszechstronni muzycy. Potrafią płynnie przejść od bluesa, przez soul, funk i jazz a po hip hop. Ich debiutancki album „You Are Free to Choose”, zrobił spore zamieszanie na Węgrzech I zaprowadził grupę na festiwale w Holandii, Estonii, Niemczech, Czechach i w Polsce. W tym roku ukazać ma się druga płyta artystów, którzy swoimi energetycznymi I ekspresyjnymi koncertami zdobywają serca nie tylko fanów bluesa.

Po występie Węgrów festiwal powróci na scenę Val di Sole. Finałowy koncert zagra grupa Blueska. Zespół, którego liderem jest wokalista i gitarzystsa Andrzej Przerwa współtworzą: Krzysztof Gąszewski (harmonijka), Tomasz Chojnacki (bas) i Kamil Stachowiak (perkusja). Artyści nie tylko zagrają ostatni tego dnia koncert, ale i zaproszą do wspólnego muzykowania podczas jam session, który zakończy BLusowo 2018.

Festiwal to jednak nie tylko koncerty: przez cały czas działać będą stoiska gastronomiczne, a przy małej scenie od godz. 13.00 działać będzie Dziecięca Strefa Artystyczna. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny. Zapraszamy 25 sierpnia do Lusowa.

Informacja od organizatora.

PROGRAM

 

12:30 – Warsztaty tańca bluesowego – Hanna Paulouskaya i Mateusz Trojanowski /scena w Leśnym Zakątku/

13:00-18:00 – Dziecięca Streafa Artystyczna /przy małej scenie/

13.30 – Mean Machine /scena w Leśnym Zakątku/

14:15 – Francis Tuan /scena w Leśnym Zakątku/

15:00 – 17:00 FINAŁ KONKURSU /scena w Leśnym Zakątku/

15:00 – C Major Seven

15:30 – Agata Karczewska

16:00 – Kapitan Stereo

16:30 – Roxana Tutaj & Good Omen

17:00 – JoPil /scena w Leśnym Zakątku/

17:45 – Czarodzieje To My /scena główna/

18:00 – George Dyer Band /scena główna/

18:45 – Ogłoszenie wyników konkursu

19:00 – Pola Chobot & Adam Baran /scena główna/

20:15 – Zdrowa Woda – 30-lecie zespołu /scena główna/

21:30 – MÖRK /scena główna/

23:00 – Blueska /scena w Leśnym Zakątku/

24:00 – Gąsiu Jam Session /scena w Leśnym Zakątku/

prowadzenie: Mariusz Kwasniewski na żywo

 

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 17 sierpnia 2018